نرخ تورم در آلمان باز هم افزایش یافت- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2851455

الکساندر کروگر، اقتصاددان ارشد بانک آلمانی Hauck Aufhaeuser Lampe Privatbank، به این رسانه گفت: از آنجایی که تورم هسته در سال 2023 بالا باقی خواهد ماند، کاهش اساسی تورم پیش بینی نمی‌شود.

بنا بر گزارش رویترز، تحلیلگران انتظار داشتند که داده های هماهنگ شده 10.0 درصد به صورت سالانه و 1.2 درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشته باشد.

مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری خط لوله گاز روسیه به اروپا موسوم به نورد استریم و سپس خرابکاری این خط لوله باعث تشدید مشکلات عرضه شد.

ماه گذشته میلادی، روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان هشدار داد که این کشور از رکود شدید جلوگیری می کند اما به لحاظ فنی وارد یک دوره رکود اقتصادی خواهد شد.

بر اساس داده های اولیه این اداره، قیمت های مصرف کننده که برای مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا هماهنگ شده است، نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر از حد انتظار بوده و 9.2 درصد افزایش یافته است. دستاتیس همچنین اعلام کرد که در مقایسه با ماه دسامبر، قیمت ها 0.5 درصد افزایش یافته است.

بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی به دلیل افزایش قیمت‌های انرژی در پی کاهش صادرات گاز روسیه به این منطقه در بحبوحه تحریم های مرتبط با اوکراین، از تورم بی سابقه رنج برد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، اداره آمار فدرال آلمان (دستاتیس) روز پنجشنبه در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور در ماه ژانویه 8.7 درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل و 1.0 درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می‌دهد.