نظافت منزل چقدر آب می‌خورد؟/ تمیزکاران زن گرانتر از تمیزکاران مرد

اشاره رضا به پایه رقم تعیین شده برای نظافت منزل است که به صورت معمول توسط شرکت‌های نظافت ارائه می‌شود. این ارقام البته در شرکت‌های مختلف خدمات دهنده متفاوت است، اما به طور متوسط به جز زمان‌های خاص همچون اسفند ماه و شب عید، هزینه ۸ ساعت کار رقمی حدود ۵۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود، اما این رقم جدا از هزینه‌های اضافی است که محاسبه می‌شود و گاه می‌تواند این رقم را تا ۷۰۰ هزار تومان نیز افزایش دهد.

تمیزکاران زن گران‌تر هستند

اما باز این رقم نیز در شرکت‌های مختلف و بنا به طبقات، متفاوت است و رقم ۲۰۰ هزار تومان مربوط به ساختمانی دو طبقه و برای نهایتا ۴ ساعت کار محاسبه می‌شود.

نظافت منزل

۲۱۷


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1787844/%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%85%D9%86%D8%B2%D9%84-%DA%86%D9%82%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%A8-%D9%85%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%85%DB%8C%D8%B2%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B2%D9%86-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%85%DB%8C%D8%B2%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86

رضا، صاحب رستورانی کوچک در منطقه ستارخان تهران است و می‌گوید: وقتی کارگر با ۲۰ روز کار آن هم با حدود ۴ ساعت کار در روز می‌تواند به رقمی بین ۸ تا ۹ میلیون تومان حقوق دست یابد چرا باید با حقوق پایه وزارت کار برای رستوران من کار کند؟

همچنین در تعهد اولیه بیشتر شرکت‌ها یا شخص تمیزکار از درخواست کننده می‌خواهند که اگر زمان کار از ساعت ۸ شب بیشتر شد، هزینه ایاب و ذهاب را نیز تقبل کنند.

از سوی دیگر بنا به جدول قیمت‌های ارائه شده هزینه کار برای تمیزکار خانم برای ۴ ساعت بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان و برای تمیزکار مرد بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است و این نسبت تفاوت قیمت در تمام ساعت‌های کاری و شرایط دیگر نیز وجود دارد و تنها در مساله تمیزکاری مشاعات ساختمان و راه پله‌ها تا حدودی شرایط برای تمیزکاران مرد از نظر قیمت بهتر خواهد بود.

او در ادامه می‌گوید: کافی است یک کارگر در ماه فقط ۱۵ روز، روز ۸ ساعت را کار کند و رقمی که دریافت می‌کند حدود ۱۰ میلیون و پانصد هزار تومان است. حتی اگر فرض کنیم از مجموع این رقم دو میلیون تومان را نیز به شرکت واسط بدهد باز رقمی که برای تنها نصف ماه کار کردن به دست می‌آورد از پایه حقوقی که قرار است من به وی پرداخت کنم بیشتر است و تازه فقط ۱۵ روز از ماه را کار کرده است.

البته در مورد خدمات داخل منزل نیز به طور کلی هزینه‌ای که شما باید برای نظافت منزل و استخدام نظافتچی پرداخت کنید، بر اساس تعداد ساعات کاری که نظافتچی مشغول به کار است، محاسبه می شود. از این رو هر عاملی که منجر به تغییر ساعات کاری نظافتچی شود، بر روی قیمت نظافت منزل نیز تاثیرگذار خواهد بود.

با توجه به دو جدول ارائه شده در بالا و همچنین ارقامی که برای خدمات اضافی طلب می‌شود دیگر می‌توان این طور ارزیابی کرد که کمترین رقم برای تمیزکاری یک واحد حدود ۷۰ متری از یک خانواده متوسط بین ۵۰۰ تا حدود یک میلیون تومان هزینه در پی خواهد داشت. هزینه‌هایی که بنا به زمان ۴ ساعت تا ۸ ساعت محاسبه شده است و اگر این زمان شامل ساعت‌های اضافی و متراژ بالاتر و استفاده از کارگر زن باشد شاید تا یک و نیم میلیون تومان نیز افزایش یابد.

در حقیقت می‌توان این طور گفت که همین درخواست برای امور اضافی می‌تواند گاه تا دو برابر شدن هزینه نهایی نیز بر روی رقم دستمزد کارگر تمیزکار تاثیر بگذارد.

اما از کمترین ارقامی که می‌توان برای نظافت کار مرد در تهران یافت رقمی حدود ۳۱۵ هزار تومان و برای تمیزکار زن رقمی حدود ۳۸۰ هزار تومان است که همچنان بنا به ساعت و طبقات در رقم متوسط برای ۸ ساعت می‌تواند تا یک میلیون تومان نیز افزایش یابد.

تعداد اتاق خواب‌ها: نظافت یک سالن پذیرایی بزرگ با تعداد اتاق های کم، نسبت به تمیز کردن یک سالن پذیرایی کوچک و با تعداد اتاق‌های زیاد، نیاز به وقت و انرژی بیشتری دارد و منجر به افزایش هزینه خدمات نظافت منزل می شود.

امور اضافه در نظافت منزل: انجام امور اضافه و یا به عبارت دیگر انجام هر فعالیتی که منجر به افزایش ساعات کاری کارگر شود، یکی دیگر از فاکتورهای موثر بر تعیین قیمت هزینه نظافت منزل به شمار می رود. به عنوان مثال فرض کنید که شما می خواهید از نظافتچی منزل خود تقاضا کنید که شستشوی مبلمان را نیز برایتان انجام دهد. بدیهی است که شستشو و تمیز کردن مبلمان ها نیاز به وقت زیادی دارد و باعث افزایش دستمزد نظافتچی می‌شود.

این ارقام نیز البته در شرایطی است که تنها ۶ سال پیش یعنی در سال ۱۳۹۶، هزینه چهار ساعت کار برای کارگر خانم بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان و برای یک شیفت کامل کاری بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بوده است و با یک نگاه ساده به جدول میانگین قیمت‌ها می‌توان دید که در کمتر از ۶ سال هزینه‌ها تا ۶ برابر بیشتر شده است. شاید همین افزایش قیمت‌ها نیز باعث شده است که تا حدود زیادی از آنانی که خواهان دریافت این خدمات بوده اند نیز کاسته شود.

موارد موثر در افزایش قیمت‌ها

این صاحب رستوران به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: حالا بیش از یک سال است این برگه استخدام کارگر ساده پشت در نصب است، اما خب نمی‌شود به راحتی به کارگر رسید.

هر چند آنچه لیلا می‌گوید نیز بخشی از واقعیت است که هزینه‌های زندگی آنچنان افزایش یافته که برخی از شهروندان از خیر استفاده از نیروهای خدماتی و تمیزکار گذشته اند، اما همچنان این خدمات در کشور خواهان دارد که برخی حتی می‌گویند در نتیجه همین روند است که حتی برخی از صاحبان مشاغل می‌گویند کارگران فصلی که دیگر اصلا نیستند و نیروی کار به صورت ثابت نیز بسیار کم شده است.

بحران کارگر نتیجه افزایش قیمت تمیزکاران است؟

لیلا، زنی کارمند و ۳۸ ساله است و می‌گوید که در سال‌های اخیر تقریبا ماهی یکبار از نیروی خدماتی استفاده می‌کرده است، اما اولین شوک به وی در اسفند سال قبل وارد شده است وقتی متوجه شده در اپلیکیشن‌های مربوط به ارائه خدمات نظافت برای حدود ۵ ساعت کار یک تمیزکار خانم باید تا ۷۰۰ هزار تومان و برای آقا رقمی حدود ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کند.

حالا دیگر این رسم رایج شهرهای بزرگ است، این رسم که حالا گاه حداقل یک روز در هفته کسی برای تمیز کردن راهروها می‌آید و یک روز در هفته برای خانه‌ها نیز تقریبا از دهه ۸۰ دیگر تنها متعلق به طبقه مرفه جامعه نبود بلکه بخش‌های زیادی از گروه‌های دیگر در جامعه نیز با توجه به سرعت یافتن زندگی و مشغولیت‌های اجتماعی و کاری، از این خدمان سود می‌بردند.

رضا اظهار می‌کند: رقمی که گفتم تازه مربوط به ۴ ساعت کار در روز است و با ساعت‌های بیشتر تا ۸ ساعت به رقم‌های بسیار بیشتری نیز می‌توان رسید.

اما در مورد نظافت منزل باید این مساله را در نظر داشت که اتفاقا نظافت منزل شاید از معدود شغل‌هایی است که در آن استخدام کارگران خانم به آقا برتری دارد و اتفاقا دستمزد نیروهای خدماتی خانم نیز بالاتر از نیروهای خدماتی مرد است.

از مواردی که تاثیر مستقیمی بر روی ساعات کاری نظافتچی و در نتیجه آن قیمت نظافت منزل دارد، می‌توان به چند مورد زیر نیز اشاره کرد:

نظافت منزل

به گزارش اقتصاد ۲۴، قیمت نظافت راه پله در تهران نیز در سال ۱۴۰۲ از ۲۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. این مبلغ برای ۴ ساعت کار یک نظافتچی آقا است.

البته مسئولان شرکت خدماتی معتقدند در روزهای عادی سال، بیشتر خانم‌ها ترجیح می‌دهند برای تمیز کردن منازل از نیروهای خدماتی خانم استفاده کنند، اما در دوره‌های خاص مانند پایان تابستان یا شب عید، تعداد کارگران مرد افزایش می‌یابد.

متراژ خانه: هرچقدر که یک خانه مساحت و ابعاد بزرگتری داشته باشد، طبیعتاً مدت زمان بیشتری برای تمیز کردن آن مورد نیاز است. پس برای استخدام نظافتچی منزل باید مبلغ بالاتری پرداخت کنید.

هر چند این روند در سال‌های اخیر دستخوش تغییر شده است، اما مساله ارقام ارائه شده برای نظافت منزل همچنان در میان خانواده‌ها مطرح است.

جنسیت کارگر: جنسیت کارگری که برای نظافت منزل شما اعزام می‌شود نیز بر روی هزینه نظافت منزل تاثیرگذار است. برخی بر این باور هستند که خانم ها مهارت و دقت بیشتری در امور نظافت منزل دارند و این کار را بهتر از آقایان انجام می‌دهند. به همین دلیل در زمان استخدام نظافتچی سعی می‌کنند یک نظافتچی خانم انتخاب کنند.

تعداد سرویس بهداشتی: اینکه در منزل شما چه تعداد سرویس بهداشتی وجود دارد، به طور مستقیم بر قیمت و هزینه خدمات نظافتی تاثیرگذار نیست، اما با توجه به اینکه تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی نیاز به صرف زمان بسیار زیادی دارد، افزایش تعداد آن‌ها باعث بالارفتن ساعات کاری کارگر نظافت منزل و در نتیجه، افزایش دستمزد آن خواهد شد.

او به اقتصاد ۲۴ می‌گوید به همسرش گفته این رقم یعنی یک هشتم حقوقی که در ماه دریافت می‌کرده است و این تازه فقط برای ۵ ساعت استفاده از این خدمات بوده است و در نهایت نیز تصمیم می‌گیرند خود به همراهی همسرشان کار نظافت منزل را انجام دهند و می‌گوید حالا دیگر یک روز در ماه دو تایی به جان خانه می‌افتیم.