نوسازی 40 درصدی ناوگان راهداری با واردات و خرید داخل 4 هزار دستگاه ماشین آلات- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم

وی افزود: یک سری تاخیرها هم به دلایل غیر موجه مثل مسافرگیری در مسیر بوده که با رانندگان و شرکت های حمل و نقلی متخلف برخورد می کنیم. مسافران اگر شکایتی در این زمینه دارند با سامانه 141 سازمان راهداری تماس بگیرند.

وی گریزی به آمار ترانزیت بین المللی زد و تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون 6 میلیون و 400 هزار تن بار ترانزیت عبوری در کشور داشته ایم. سال گذشته این رقم 9.2 میلیون تن بود که پیش بینی می کنیم تا پایان سال این عدد به 10 تا 1.5 میلیون تن برسد.

وی با تاکید بر اینکه بیش از 90 درصد حمل و نقل جاده ای کشور توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است. تصریح کرد: طبق آیین نامه ای که باید در دولت مصوب شود، 10 هزار دستگاه اتوبوس از خارج وارد می شود همچنین قرار است هزار دستگاه اتوبوس هم از ظرفیت تولید داخل تامین شود.

وی گفت: میانگین سنی استاندارد اتوبوس بین 10 تا 12 سال است که اکنون در کشور 13 سال است. میانگین سنی مینی بوس بالای 25 سال و سواری هم 7 سال است که باید هر سال برنامه نوسازی برای این ناوگان داشته باشیم.

وی با اعلام این که 9600 دستگاه ناوگان راهداری و 12 هزار نفر پرسنل در این سازمان مشغول و هر 25 کیلومتر یک دستگاه نمک پاش داریم بیان داشت:اقدام بزرگی دیروز در هیات دولت مصوب شد تا2600 دستگاه ماشین آلات راهداری از خارج خریداری کنیم و1400 دستگاه هم از تولیدات داخل کشور تامین می کنیم، در این صورت می توانیم 40 درصد ماشین آلات راهداری را نوسازی کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت راه و شهرسازی، داریوش امانی رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در گفتگوی تلویزیونی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وضعیت کنونی راه‌های کشور با توجه به بارش های اخیر به چه صورت است اظهار داشت: در زمان بارش های اخیر، یکی دو ساعت برخی جاده های اصلی به دلیل کولاک و برف بسته شدند اما اکنون همه راه های اصلی به جز جاده قدیم پل دختر به خرم آباد باز است و مشکلی نداریم.

امانی در پایان خاطرنشان کرد: با 15 کشور همسایه هستیم و 26 پایانه مرزی داریم و باید ظرفیت ترانزیت بار کشور افزایش یابد. ظرفیت ترانزیت بار در راهگذر شمال به جنوب 20 میلیون تن است که باید بتوانیم با اقداماتی که انجام می دهیم در سال 1402 به این رقم برسیم.

به گفته امانی ناوگان راهداری عموما فرسوده هستند و به طور میانگین بالای 25 سال عمر دارند. به دلیل کمبود اعتبارات خریدهای ما کمتر بوده و سعی کردیم بیشتر بازسازی کنیم.

امانی با اشاره به اینکه در بیشتر کشورها، تصدی گری و نگهداری از راه ها را بخش خصوصی انجام می دهد خاطرنشان کرد: البته در حوزه راه ها حاکمیت هم باید حضور داشته باشد. با توجه به کمبود اعتبار بیشتر کارها به صورت امانی انجام می شود. با تقویت اعتبارات باید نگهداشت راه های شریانی را به بخش خصوصی بدهیم.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با بیان اینکه نقاط حادثه خیز بر اساس شاخص ها تعیین می شود افزود: تاکنون 2500 نقطه حادثه خیز در کشور شناسایی شده است. 1500 نقطه اولویت یک پلیس و ما بوده است. تا سال گذشته 500 نقطه را رفع کردیم و 600 نقطه هم امسال در حال کار داریم.

امانی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر دلیل تاخیر ناوگان جاده ای در پایانه های مسافری چیست گفت: ابتدا بابت این تاخیرها عذرخواهی می کنم. بعضی تاخیرها موجه بوده که به دلیل مشکل ناوگان یا اینترنت است.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با تاکید بر اینکه 231 هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی در کشور داریم تصریح کرد: از این میزان 34 هزار کیلومتر راه اصلی و شریانی و مابقی فرعی و روستایی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی بالاترین مشکل در وزارت راه و شهرسازی را کمبود اعتبارات دانست و گفت: به طور استاندارد برای نگهداشت هر کیلومتر راه 4 تا 6 درصد قیمت روز آن در سال هزینه می شود در این صورت اعتباری که باید در سال داشته باشیم، 160 هزار میلیارد تومان است اما این بودجه محقق نمی شود لذا تلاش ما این است که با وجود کمبود ها، این جاده ها را که سرمایه ملی هستند به درستی نگهداری کنیم.

وی با بیان اینکه اولین اولویت ما راه های شریانی و اصلی و اولویت بعدی راه های روستایی است افزود: الان اکثریت راه‌های روستایی باز است مگر اینکه صعب العبور باشد که با بازسازی و نوسازی ناوگان راهداری، زمان بسته بودن راه های صعب العبور حداکثر به 15 روز رسیده است.

امانی ادامه داد : رفع هر نقطه حادثه خیز 5 میلیارد تومان اعتبار می خواست طبق دستور رئیس جمهور مقرر شد برای هزار نقطه حادثه خیز اولویت دار، اعتبار ویژه در اختیار ما قرار گیرد که با وجود مکاتباتی که با سازمان برنامه و بودجه انجام دادیم، هنوز اعتباری داده نشده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 26 هزار و 300 دستگاه ناوگان باری ثبت سفارش شده که 10 هزار دستگاه از گمرک ترخیص شده و 4 هزار دستگاه به چرخه حمل ونقل آمده است یاد آور شد: به دلیل افزایش قیمت کامیون اسقاطی کار نوسازی سخت شد به همین دلیل در مجلس مصوب شده به ازای کامیون وارداتی 5 درصد قیمت واریز شود که اگر اجرا شود حداقل تا دو ماه آینده 26 هزار ناوگان وارد چرخه حمل و نقل کشور خواهند شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا کار نوسازی ناوگان کند پیش می رود اظهار داشت : بحث تورم و مباحث اقتصادی مطرح است. قیمت تحویل اتوبوس 12 میلیارد تومان است در این شرایط ما چقدر وام باید به بخش خصوصی دهیم تا صرفه اقتصادی برای آنها داشته باشد؟

وی تصریح کرد: کار 600 نقطه حادثه خیز را تا پایان سال انجام می دهیم. اقدامات اولیه و مقطعی از جمله آشکارسازی، نصب علائم و هشدار به رانندگان در همه این نقاط انجام شده است اما اقدام اساسی حتما نیاز به اعتبار ویژه دارد.

رییس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با تاکید بر اینکه 381 هزار ناوگان باری داریم که میانگین سنی 19 سال دارند و باید نوسازی شوند خاطر نشان کرد: سال گذشته تفاهمنامه ای با وزارت خانه های صمت، نفت و راه و شهرسازی برای نوسازی 167 هزار دستگاه ناوگان جاده ای امضا کردیم و پیگیر اجرای آن هستیم. اگر این امر محقق شود ناوگان جاده ای در بخش بار و مسافر طی 5 سال نوسازی می شود.

امانی بیان داشت : سال گذشته آمار جابه جایی مسافر 103 میلیون نفر بود که امسال تاکنون به 84 میلیون و 500 نفر رسیده است و پیش بینی می کنیم این آمار امسال در مجموع 10 درصد بیشتر از سال قبل باشد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2827578