نیمی از خطوط ریلی تحت پوشش سیگنالینگ نیست/خروج 900 واگن مسافری از سیر طی 14 سال اخیر- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم

وی بیان کرد: در زمان واگذاری رجا، این شرکت 14 ریل باس داشت که به مرور زمان با وجود هشدارهای متعدد راه آهن این تعداد کاهش یافت و تا در نهایت خدمات رسانی متوقف شد. خوشبختانه امروز 4 قطار ریل باس به سیر برگشته و کسری موجود را با ریل باس های راه آهن جبران خواهیم کرد.

صالحی با یادآوری اینکه در تولید واگن باری به جز ترمز در کشور مشکلی نداریم، گفت: اگر این قطعه را داخلی سازی کنیم که این کار در حال انجام است، تولید واگن باری در کشور 100 درصد داخلی سازی خواهد شد.

مدیرعامل راه آهن گفت: وقتی وزارت رفاه عهده دار این بنگاه شده، انتظار داریم سازمان تامین اجتماعی به عنوان مالک خدمات دهی را ارتقا دهد. در واگن های برون و درون شهری طی 10 سال اخیر تزریق منابع مالی نداشته مسئله ای که باعث فرسودگی ناوگان رجا شده است.

وی با اشاره به اینکه طی یک دهه اخیر برخی خصوصی سازی نادرست بوده است، گفت: یکی از واگذاری ها، واگذاری شرکت حمل و نقل مسافری رجا بوده است. این شرکت در یک اقدام غیرکارشناسی به بخش سازمان تامین اجتماعی واگذار شد. در همان زمان و امروز در حال رنج بردن واگذاری نادرست بزرگ ترین شرکت ریلی مسافری کشور هستیم.

صالحی یادآور شد: 7 سال است که شرکت رجا حق دسترسی به ریل را نپرداخته است. این شرکت طی مدت یاد شده یک ریال برای خدمات ریلی به راه آهن پرداخت نکرده است. بنابراین به عنوان نهاد حاکمیتی تابستان امسال به دلیل به خاطر افتادن رفاه مردم در ریل باس های حومه ای، سیر این قطارها را متوقف کردیم.

وی با بیان اینکه نیمی از خطوط اصلی ریلی کشور  تحت پوشش سیگنالینگ و علائم است، افزود: با دستور وزیر راه و شهرسازی این موضوع از سازمان برنامه و بودجه پیگیری خواهد شد و امیدواریم این ردیف بار دیگر به لایحه بودجه افزوده شود.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در این خصوص طی 2 سال اخیر چه میزان سرمایه در راه آهن جذب شده است، اظهار کرد: همه تلاش ها برای به ثمر نشستن اقدامات در حال انجام است. ما امروز میراث دار تلاش یا عدم تلاش های 20 سال قبل هستیم. بخشی از کارهایی که طی 2 سال اخیر در راه آهن انجام شده زودبازده و بخشی نیز نیازمند زمان برای دیده شدن نیست. همه چیز پول نیست و نیازمند اصلاحاتی هستیم.

وی بیان کرد: 14 سال قبل 1900 واکن مسافری در سیر داشتیم که به دلیل که به دلیل کم کاری به زیر 1000 واگن رسیده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیدمیعاد صالحی در نشست خبری با یادآوری این که حدود 20 سال حمل و نقل ریلی در اولویت کشور نبود، اظهار کرد: طی 10 سال گذشته در پروژه های ریلی بخش سیگنالینگ و علائم از ردیف بودجه به طور کامل حذف شده بود.به عنوان مثال در پروژه میانه اردبیل برآوردهای پروژه بر اساس حذف تجهیزات سیگنالینگ صورت گرفته است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2962696