هزینه سفره و شام شب یلدا چند؟

قیمت اقلام مختلف در بازار شب یلدا

هزینه یک کیلو شیرینی در بازار شب یلدا برای یک دورهمی ۱۰ نفره به‌طور میانگین ۲۰۰ هزار تومان آب می‌خورد. همچنین یک کیلو شکلات کاکائویی و تلخ بین ۱۰۰ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان هزینه برمی‌دارد.

بررسی‌های میدانی از قیمت اقلام مربوط به بازار شب یلدا نشان می‌دهد که میزبانی از هر نفر در شب یلدا حدود ۲۷۲ هزار تومان آب می‌خورد. البته گرانی چند سالی است که میهمان اصلی سفره شب یلدا مردم شده، اما شدت آن امسال به‌مراتب بیشتر از سال‌های گذشته است.

هندوانه و انار نیز پای ثابت شب یلدا هستند. در حال حاضر یک هندوانه پنج کیلویی حدود ۱۵۰ هزار تومان و سه کیلو انار حدود ۶۰ هزار تومان قیمت دارد.

آجیل به عنوان یکی از اصلی‌ترین تنقلات برای پذیرایی در شب یلدا محسوب می‌شود. به تازگی اتحادیه آجیل و خشکبار قیمت آجیل بازار شب یلدا را ۳۵۰ هزار تومان اعلام کرد. برای یک دورهمی ۱۰ نفره در شب یلدا حداقل به دو کیلو آجیل نیاز است. از همین رو، میزبان باید برای خرید دو کیلو آجیل حدود ۷۰۰ هزار تومان دست‌ به‌ جیب شود.

بر فرض مثال اگر یک نوع شام و آن را زرشک‌پلو با مرغ در نظر بگیریم، هزینه چهار کیلو برنج ایرانی به طور میانگین حدود ۴۴۰ هزار تومان می‌شود. تهیه این غذا برای یک مهمانی ۱۰ نفره، نیازمند حدود سه کیلو مرغ است که حدود ۲۰۰ هزار تومان خواهد شد.

هزینه شام شب یلدا چند؟

بیشتر بخوانید:

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هزینه پذیرایی شام یک مهمانی ۱۰ نفره در بازار شب یلدا نیز برای هر شخص حدود ۱۰۰ هزار تومان تمام می‌شود.

۳۵۲۲۰


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1708962/%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87-%D9%88-%D8%B4%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D8%A8-%DB%8C%D9%84%D8%AF%D8%A7-%DA%86%D9%86%D8%AFالبته شرایط سیاسی و اجتماعی امسال هم به مانند سال‌های گذشته نیست و بسیاری از خانواده‌ها و شهروندان تمایل و رغبتی به برگزاری این جشن سنتی ندارند. با این حال اگر شخصی قصد برگزاری یک دورهمی ساده را هم داشته باشد، احتمالاً به دلایل اقتصادی شب یلدا را هم مانند دیگر شب‌ها پشت سر بگذارد.

قیمت یک روغن ۸۰۰ گرمی ۵۵ هزار تومان و رب گوجه فرنگی ۸۰۰ گرمی ۴۵ هزار تومان تمام می‌شود. هزینه‌های جانبی پهن‌کردن سفره شام برای شب یلدا، همچون ماست، نوشابه، سالاد و … حدود ۳۵۰ هزار تومان هزینه برمی‌دارد.

هزینه سفره و شام شب یلدا چند؟در کنار آجیل، شیرینی نیز جزو جدانشدنی از پذیرایی شب یلداست. بنابر اعلام اتحادیه قنادی و شیرینی‌فروشی قیمت هر کیلو شیرینی‌ تر در شب یلدا، بین ۱۲۰ هزار تا ۱۶۰هزار تومان و قیمت شیرینی خشک بین ۱۰۰هزار تا ۱۲۰ هزار تومان خواهد بود.

تخمه نیز به‌عنوان یکی از تنقلات سرگرم‌کننده، همواره در فهرست خوراکی پذیرایی ایرانی‌ها جای داشته است. خرید دو کیلو تخمه نیز حدود ۲۲۰ هزار تومان برای میزبان آب می‌خورد.