هشدار بانک مرکزی انگلیس درمورد طولانی ترین رکود اقتصادی این کشور- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم


به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، بانک مرکزی انگلیس هشدار داد این کشور با طولانی‌ترین رکود اقتصاد از زمان آغاز ثبت اطلاعات اقتصادی در دهه 1920 مواجه است و این رکود احتمالاً تا 2024 ادامه خواهد داشت.

بانک مرکزی انگلیس دورنمای اقتصاد کشور را بسیار چالش‌برانگیز توصیف کرد و هشدار داد نرخ بیکاری طی 2 سال آینده احتمالاً دو برابر شده و به 6.5 درصد می‌رسد.

طبق گزارش این بانک، پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی انگلیس حدود 0.75 درصد طی نیمه دوم سال جاری میلادی کوچک شود که نشان‌دهنده کاهش درآمدها درنتیجه‌ بالا رفتن قیمت انرژی و کالاهای قابل تجارت است.

در این گزارش آمده‌است پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصاد در 2023 و نیمه اول 2024 رو به افول باشد، چون قیمت بالای انرژی و شرایط سخت‌تر مالی بر هزینه‌کرد مردم تاثیر می‌گذارد.

این گزارش در شرایطی منتشر شده که بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را 75 واحد دیگر در اجلاس روز پنجشنبه افزایش داده‌است، یعنی بیشترین رقم افزایش از 1989 .

بالا رفتن نرخ بهره برای هشتمین بار پیاپی نشان می‌دهد بانک مرکزی انگلیس قصد دارد به تلاش‌های خود برای مهار تورم ادامه دهد. تورم در انگلیس در ماه سپتامبر به بالاترین رقم طی چهل‌ساله گذشته یعنی 10.1 درصد رسید.

اندرو بیلی، رییس بانک مرکزی انگلیس هشدار داد باوجود پیش‌بینی کاهش نرخ تورم در سه‌ماهه دوم سال آینده تا کمتر از 10 درصد، کاهش نرخ اشتغال که از قبل از بحران کرونا آغاز شده خطرات جدیدی ایجاد خواهد کرد.

ارزش پوند انگلیس پس‌از انتشار این گزارش کاهش یافت و به حدود 1.118 دلار رسید.

انتهای پیام/99


منبع: https://tn.ai/2798635