هشدار زرد ورود سامانه بارشی جدید / کولاک برف و یخبندان در ۲۴ استان

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۵: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران، گیلان، هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و ارتفاعات سمنان، تهران، البرز و قزوین.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۶: گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خوزستان، جنوب ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، نیمه غربی فارس، نیمه شرقی هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، غرب اصفهان، ارتفاعات سمنان و ارتفاعات شرقی تهران.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸: خلیج فارس و تنگه هرمز و نیمه غربی دریای عمان.

روز چهارشنبه بارش‌ها در نوار شمالی کاهش یافته و در سایر مناطق بارش ادامه دارد. در این روز علاوه بر خلیج‌فارس در دریای عمان نیز رگبار و رعدوبرق روی می‌دهد و دریای عمان نیز متلاطم شده و به‌تدریج در اوایل شب سامانه بارشی از جنوب شرق کشور خارج می‌شود.

روز جمعه در شمال آذربایجان شرقی،‌ اردبیل و ارتفاعات غربی بارش برف و باران و در گیلان و مازندران بارش باران پیش بینی می‌شود. طی روزهای پنجشنبه و جمعه دریای خزر مواج است.

توصیه: خودداری از ترددهای دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق‌‌های صیادی و تفریحی ، ممنوعیت شنا، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت احتمالی، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی.


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-30/690896-%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B2%D8%B1%D8%AF-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%88%D9%84%D8%A7%DA%A9-%D8%A8%D8%B1%D9%81-%DB%8C%D8%AE%D8%A8%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۹: خلیج فارس و دریای عمان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷: خلیج فارس و تنگه هرمز و نیمه غربی دریای عمان.

در شرق هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان نیز افزایش ابر، رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید روی می‌دهد. روز سه‌شنبه بارش‌ها در گیلان، مازندران و ارتفاعات البرز مرکزی ادامه دارد.

منطقه اثر:

روز پنجشنبه در برخی مناطق کرمان، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان بارش پراکنده روی می‌دهد و با نفوذ جریانات سرد شمالی به سواحل دریای خزر بارش و کاهش نسبی دما در شرق اردبیل، گیلان و مازندران آغاز می‌شود.

اثر مخاطره: یخ زدگی، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، اختلال در تردد، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال ریزش سنگ در جاده‌های کوهستانی، احتمال تاخیر در پرواز، احتمال تنش دمایی در باغات و مزارع، افت فشار گاز، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و احتمال آبگرفتگی محلی و محدود در معابر.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم ، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و برخی مناطق خراسان رضوی بارش باران و در ارتفاعات البرز و مناطق سردسیر بارش برف ادامه دارد و دریای خزر مواج است.

با نفوذ تدریجی سامانه بارشی از جنوب کشور در خوزستان، بوشهر،‌ چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، اصفهان، غرب استان‌های یزد، کرمان، هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان بارش باران گاهی همراه با رعدوبرق، وزش باد شدید و در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف پیش بینی می‌شود. در این روز در جزایر واقع در خلیج‌فارس و تنگه هرمز رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید روی می‌دهد و دریا متلاطم می‌شود.

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۵: مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرما و یخبندان، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، آمادگی شهرداری‌ و سازمان‌های امدادی برای مقابله با برف، یخبندان، مه و کولاک در جاده‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و مدیریت در مصرف انرژی به‌ویژه گاز.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناورهای سبک، تفریحی و نیمه سنگین، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی

نوع مخاطره: بارش باران و برف، کولاک، پدیده مه، در نواحی گرمسیر رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و کاهش محسوس دما

توصیف سامانه: تداوم فعالیت سامانه بارشی و نفوذ سامانه بارشی جدید

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی تا ۱ تا ۱.۵ متر و در مناطق دور از ساحل تا ۲ متر

منطقه اثر:

توصیف سامانه: وزش باد توام با افزایش ارتفاع موج

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷: خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، جنوب لرستان، جنوب ایلام، یزد، قم، جنوب مرکزی، خراسان جنوبی و جنوب خراسان رضوی.