هشدار کاهش شدید دما و بارش برف و باران در 28 استان- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2834407

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

چهارشنبه 1401/10/21: سیستان و بلوچستان، نوار شرقی و جنوب کرمان، شرق هرمزگان، شرق یزد و خراسان جنوبی.

چهارشنبه 1401/10/21: شمال اردبیل، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، اصفهان، تهران، البرز، گیلان و شمال فارس.

زمان شروع: اوایل وقت چهارشنبه 1401/10/21

زمان پایان: اواخر وقت جمعه 1401/10/23

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛

چهارشنبه 1401/10/21:  ایلام، خوزستان، بوشهر، جنوب فارس، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان.

زمان پایان: چهارشنبه 1401/10/21

نوع مخاطره: بطور میانگین، کاهش 8 تا 10 درجه دما و ماندگاری هوای سرد تا روز جمعه 1401/10/23

منطقه اثر:

توصیه: احتیاط در تردد، اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز بویژه گروه‌های حساس، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، احتیاط در فعالیت کویرنوردی.

زمان پایان: چهارشنبه 1401/10/21

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرما و یخبندان، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی برای مقابله با برف، یخبندان و مه به ویژه در جاده‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و مدیریت در مصرف منابع انرژی به‌ویژه گاز.

پنج‌شنبه 1401/10/22: ایلام، خوزستان، بوشهر، جنوب فارس، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان.

منطقه اثر:

زمان شروع: دوشنبه 1401/10/19

دوشنبه 1401/10/19: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، مرکزی، همدان، لرستان، ایلام، اصفهان، فارس، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و غرب یزد.

نوع مخاطره: بارش باران، مناطق جنوبی رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما، در مناطق سردسیر بارش برف، کولاک برف یا رخداد مه.

جمعه 1401/10/23: ایلام، خوزستان، بوشهر، جنوب فارس، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی

اثر مخاطره: کاهش دید، لغزندگی جاده ها، احتمال اختلال در تردد، یخ زدگی، احتمال آبگرفتگی محلی و محدود در معابر، احتمال تاخیر در پروازها، احتمال تنش دمایی در باغات و مزارع، افت فشار گاز

سه‌شنبه 1401/10/20: اردبیل، گیلان، مازندران، لرستان، جنوب همدان، مرکزی، قم، اصفهان، خوزستان، فارس، کرمان، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

زمان شروع: سه‌شنبه 1401/10/20

توصیه: تسریع در برداشت گل نرگس و ذرت دانه‌ای در استان ایلام، تسریع در برداشت پرتقال و محافظت از مزارع سیب زمینی استان کرمان، تسریع در برداشت پرتقال استان سیستان و بلوچستان و گوجه فرنگی استان بوشهر، محافظت از صیفی‌جات شمال استان خوزستان در برابر کاهش دما، تامین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تأسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت، خودداری از انجام هرس درختان، عدم کود دهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که احتمالاً دما به زیر صفر می‌رسد.

توصیف سامانه: نفوذ هوای سرد و کاهش محسوس دما

اثر مخاطره: خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی

منطقه اثر:

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز.

سه‌شنبه 1401/10/20: سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی هرمزگان، نیمه شرقی یزد، شرق سمنان، نوار شرقی و جنوب کرمان، خراسان جنوبی و نوار شرقی خراسان رضوی.