همه چیز درباره اوراق ارزی بانک مرکزی/ تحویل فیزیکی اوراق در زمان سررسید+نحوه خرید- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم

 

به گزارش تسنیم، مشخصات اوراق ارزی بانک مرکزی به شرح زیر است:
1)    ناشر: بانک مرکزی ج.ا.ا
2)    تاریخ انتشار: 1401/8/25
3)    مبنای محاسبه برای تعیین مبلغ ریالی در زمان انتشار، بازخرید و سررسید اوراق: نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی اسکناس بازار متشکل معاملات ارزی
4)    با نام و معاف از مالیات
5)    صرفاً و اصالتاً قابل خرید توسط اشخاص حقیقی بالای 18 سال
6)    اوراق سه‌ماهه و سررسید اوراق تاریخ 1401.11.25
7)    حداقل میزان خرید اوراق: معادل ریالی 1.000 دلار
8)    حداکثر میزان خرید اوراق: معادل ریالی 4.000 دلار
9)    ارزش هر ورقه: معادل ریالی 100 دلار
10)     قابل بازخرید قبل از سررسید در شعب بانک ملی ایران با نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی اسکناس بازار متشکل معاملات ارزی
11)     فاقد امکان معاملات ثانویه و انتقال به غیر
12)     امکان تحویل فیزیکی اسکناس دلار در سررسید با پرداخت حق‌الوکاله اسکناس بانک مرکزی

اشخاص حقیقی بالای 18 سال از روز شنبه مورخ 1401/8/28 می‌توانند با مراجعه به شعب ارزی بانک ملی نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.

به گزارش تسنیم، علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی در روزهای گذشته از طرح جدید ارزی بانک مرکزی خبر داده و اعلام کرده بود: افرادی که نگران نوسان در بازار ارز هستند و به این دلیل خرید ارز انجام می‌دهند باید بدانند که از روزهای آینده ابزار جدید را در این حوزه معرفی می‌کنیم. تا بتوانند اوراقی را که منتشر می‌شود خریداری کنند و دیگر نگرانی از این جهت نداشته باشند. خریداران در سررسید‌هایی مشخص می‌توانند اوراق را به بانک مرکزی بفروشند.

طبق اعلام بانک مرکزی، بخشنامه این اوراق به بانک ملی ایران به عنوان بانک عامل ابلاغ شده و اقدامات لازم برای عملیاتی شدن آن توسط بانک عامل در دست اقدام بوده و از روز شنبه 1401/8/28 اجرایی خواهد شد.

این کارشناس ارزی اداره صادرات بانک مرکزی با بیان اینکه بازار متشکل هم بستر معاملات فعالان بازار اسکناس صراف‌ها و بانک‌ها هستند و مرجع رسمی نرخ اسکناس است، تاکید کرد: نرخی که مبنای محاسبه قرار می‌گیرد، نرخ روز قبل بازار متشکل معاملات ارزی به عنوان بازار رسمی اسکناس است. همچنین سررسید اوراق از روز 28 آبان ماه تا 25 بهمن 1401 به مدت 3 ماه است که دراین مدت هم، قابل بازخرید با نرخ روز دلار توافقی در بازار متشکل معاملات ارزی است.

وی ادامه داد: این اوراق توسط بانک ملی به عاملیت بانک مرکزی منتشر می‌شود و معاف از مالیات است که با نام، برای افراد بالای 18 سال قابل خریداری خواهد بود.

 

به گفته او، در زمان سررسید امکان تحویل فیزیکی نیز وجود دارد و با پرداخت حق الوکاله بانک مرکزی می‌توانند در سررسید نسبت به تحویل اسکناس اقدام کنند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2804799

نظری تصریح کرد: زیرساخت‌های فنی و اقدامات عملیاتی این امر در بانک ملی در حال انجام است تا بتواند به نحو احسن این خدمات را به مردم ارائه کند، بنابراین مردم می‌توانند از روز شنبه 28 آبان ماه به شعب ارزی بانک ملی ایران مراجعه کنند و با پرداخت معادل ریالی حداقل 1000 دلار و حداکثر 4000 دلار خریدار این اوراق باشند.

سهیل نظری کارشناس ارزی اداره صادرات بانک مرکزی ضمن تشریح جزئیات انتشار اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی اظهار داشت: اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی به منظور تسهیل و گسترش ابزار‌های جدید مالی در شبکه بانکی طراحی و معرفی شده است و به عنوان یکی از گزینه‌هایی است که مردم می‌توانند برای مدیریت دارایی خود از ان استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بانک مرکزی به منظور گسترش و تسهیل ابزارهای مالی در شبکه بانکی کشور، اقدام به انتشار اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی با عاملیت بانک ملی ایران می‌کند.