ورود ایران به صادرات فناوری های پالایشی/ کاتالیست ایرانی تولید بنزین صادر می شود- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران یادآور شد: به کارفرمایی که بازدید کردند و عزیزانی که امروز در جمع ما حضور دارند خیر مقدم می‌گویم؛ این تفاهم و همکاری که بود و سفری که ریاست جمهوری به حوزه دریایی کارائیب داشتند و تفاهم‌نامه‌هایی که آنجا مبادله شد، امروز دستاوردهایش را در داخل کشور می‌بینیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در مراسم رونمایی از اولین کاتالیست صادراتی تولید بنزین ساخت ایران در پالایشگاه فراسرزمینی اظهار داشت: خدا را شاکریم که در این ایام محرم و ایام استقامت حسینی همکاران ما در مجموعه صنعت نفت در کنار پژوهش‌های صنعت نفت در مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان توانستند تهدیدهای دشمن را تبدیل به فرصت کنند و از این ظرفیتی که در کشور داریم به خوبی استفاده شد.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: یعنی حوزه پژوهش فناوری، حوزه سطح کیفی‌سازی محصول همیشه باید به روز باشد و علیرغم اینکه امروز محصول ما به یک پالایشگاهی در آنجا می‌رود که مشابه واحدهای داخل کشور هست تبدیل به بنزین می‌شود و این بنزین در آنجا مصرف می‌شود ضمانت و دوره گارانتی که داده شده بتواند دوره زمانی را هم سپری کند.

وی افزود: با این تلاش جمعی که امروز اتفاق افتاده است توانسته‌ایم فرصت خوبی را برای کشور ایجاد کنیم که هم ظرفیت‌های کشور را منتقل کنیم و هم اینکه در کشورهای فراسرزمینی حضور پررنگی داشته باشیم؛ حجم زیادی کالا و تجهیزات را از بخش‌های مختلف منتقل شده است و نتیجه آن این بوده که چنین اعتمادسازی اتفاق بیفتد.

وی افزود: قطعا همکاران ما مجبور بوده‌اند با خیلی از سازندگان جلسات متعددی داشته باشند. براساس آماری که دارم با حدود هزار و 680تامین کننده مذاکره کرده‌اند و از بین این تامین کنندگان تعدادی انتخاب شده‌اند. حدود 2100 جلسه داشته‌اند که این‌ها رفع ابهام شده است اینها کارهای بزرگی بوده که در کشور اتفاق افتاده است این یک کار همگانی در یک بازه زمانی کوتاه یکساله بوده است.

معاون وزیر نفت ادامه داد: این اتفاق نمی‌افتاد مگر اینکه ما هم بخش صنعت ما در کنار دانشگاه قرار بگیرد و بخش دانشگاه در کنار پژوهشگاه و بخش پژوهشگاه در کنار شرکت‌های دانش بنیان باشد.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اظهار کرد: تبادل اطلاعات که فی مابین داده می‌شده، نماینده‌ای که از سوی کارفرما در اینجا حضور داشته است و پیشنهاداتی که باید با سازندگان و تامین کنندگان تجهیزات و درخواست‌های ‌خرید انجام می‌شده که  ‌به موقع در کشور ساخته می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: این اولین محصول کاتالیستی بوده که در حوزه بنزین صادر می‌شود و در بخش‌های دیگر و طرح‌های آتی هم هست که این دستاورد را به عزیزان پدید آورنده دانش فنی و مجموعه همکاران در پژوهشگاه صنعت نفت تبریک می‌گوییم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: علاوه بر این ما توانستیم با اقداماتی که انجام می‌دهیم در حوزه فراسرزمینی ورود کنیم و ضمن انتقال تجهیزات و دانش فنی در بخش مواد شیمیایی و کاتالیست، کشورهای دیگر را هم قانع کردیم که می‌توانیم در سطح رقبای بین‌المللی محصولات را در چارچوب استانداردهای بین‌المللی عرضه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حمایت ما توانست کمک کند و مجموعه‌هایی که دچار مشکل بودند از دستاوردهای نظام استفاده کردند و امروز در حوزه فراسرزمینی تجهیز و دانش فنی را منتقل کردیم و با هماهنگی و همراهی که فی‌مابین هست توانستیم نفت خام را در پالایشگاه فراسرزمینی فرآورش و تبدیل به محصول کنیم.

سالاری بیان کرد: این یکی از دستاوردهای نظام علیرغم همه تهدیدات محسوب می‌شود و ما این را به دشمن تفهیم کرده‌ایم که  فشار و تهدید دیگر اثری ندارد. به مجموعه‌هایی هم که ورود کرده‌ایم آنها هم مورد تهدید دشمن و استکبار بودند.

سالاری تصریح کرد: در کنار این مواد شیمیایی، کاتالیست‌های دیگری هم داریم چیزی حدود 2 میلیون قلم کالا بوده که آن را منتقل کرده‌اند با مجموعه سازندگان داخلی مذاکره کرد‌ه‌اند که از ظرفیت‌های سازندگان داخلی استفاده شود و این کار خیلی بزرگی در کشور بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تولیدکننده‌های ما باید به مجموعه‌های پژوهش فناوری و دستاوردهایشان منتقل شود و ارتباط نزدیکی فی‌مابین پالایشگاه داخلی، پالایشگاه فراسرزمینی در حوزه انتقال دانش فنی، تامین کالا و تجهیزات، انتقال رویکرد و رویدادهایی که در این کشور اتفاق افتاده، در حوزه خودکفایی و مهندسی در اخذ دانش فنی که در داخل کشور بومی شده و سایر بخش‌ها وجود داشته باشد.

سالاری بیان کرد: همچنین حمایت همه جانبه‌ای که دو ریاست جمهوری در این بخش داشتند و امروز اولین خروجی این  تفاهم‌نامه‌ها به این محصول تبدیل شده و امروز منتقل می‌شود و تبدیل به یک محصول در منطقه دریای کارائیب می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: این‌ها مقدمه کار در این حوزه است؛ ما کار زیادی داریم و در همه حوزه‌ها از جمله در حوزه‌های پتروشیمی، حوزه‌های اکتشاف، حوزه‌های استخراج و همه بخش‌ها و ظرفیت‌ها باید کنار هم بیایند.

وی افزود: این فرزندان نظام با تاسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری و امام بزرگوار، علیرغم تهدید سنگینی که دشمن داشت با روحیه حسینی که داشتند تهدیدها را تبدیل به فرصت کردند و امروز در جایگاهی قرار داریم که کشور به خود می‌بالد که در حوزه کاتالیست، مواد شیمیایی و تجهیزات صنعت نفت به خودکفایی رسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران یادآور شد: یک زمانی در کشور ما بنزین صادر می‌شد و بنزین در باک خودروهای فراسرزمینی می‌رفت و امروز دانش فنی منتقل شده و نفت خام تبدیل به بنزین می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: ما قطعاً در بخش‌های دیگر هم چنین توانمندی‌ها و زمینه‌هایی را فراهم کرده‌ایم و تدریجاً در بخش‌های دیگر هم ورود خواهیم کرد و ظرفیت‌های شرکت‌ها را منتقل می‌کنیم چراکه نگاه مجموعه وزارت نفت این است که تولید کننده‌های ما نباید صرفاً در داخل کشور حضور داشته باشند.

سالاری ادامه داد: قطعاً کارفرمای مجموعه هم بازدید کرده و حضور داشته و استانداردها را دیده است و علیرغم همه مسائل و مشکلات که ما به لحاظ تبلیغ استاندارد و زبان و استانداردها در حوزه برق و سایر بخش‌‌ها داشتیم با همه تلاش‌هایی که اتفاق افتاد عزیزان ما در تدوین نقشه‌ها در مهندسی معکوس و حضور نیروهای توانمند و متخصص داخلی امروز توانستند به این دستاورد برسند و این یک اقدام مبارکی است که در این ایام اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: همه این‌ها دستاوردهای نظام است و نتیجه همکاری، هماهنگی و همدلی که فی‌مابین نظام مقدس جمهوری اسلامی و مجموعه پی وی اس‌ها بوده و ما توانستیم این روحیه خودباوری را در آنجا ایجاد کنیم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2938427

سالاری با بیان اینکه “این به برکت این نظام است که دانش فنی تبدیل به بنزین می‌شود و آن بنزین در باک خودروی مصرف کننده آنجا قرار می‌گیرد”، گفت: این دیپلماسی امروز به خوبی جواب داده است و توانسته‌ایم در کشورهای مختلف ورود کنیم؛ هم صدور نفت خام را افزایش دادیم، هم دانش فنی را منتقل کردیم و هم تفاهم‌نامه‌های خوبی فی‌ما‌بین مجموعه‌ شرکت‌های پالایشی صورت گرفته، علیرغم اینکه خصوصی شده‌اند ما از ظرفیت‌های نیروی انسانی یعنی تبادل اطلاعات، تبادل دانش فنی فی‌مابین همکاران ما در مجموعه شرکت ملی پالایش بخش و مجموعه پالایشگاه فراسرزمینی استفاده می‌کنیم.