ورود 1.2 میلیون مسافر به کشور در 4 ماهه امسال/ 88 میلیون دلار کالا از بزرگترین مرز هوایی کشور صادر شد- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

اکبرپور با اشاره به تشریفات گمرکی کالاهای همراه مسافر نیز گفت: چمدان‌های مسافران از طریق دستگاه‌های ایکس‌ری چک می‌شوند، اگر مورد مشکوکی مشاهده شد، مسئولان گمرک وظیفه بررسی کالاهای همراه مسافر را دارند. چرا که  در خصوص ورود اقلامی مانند دارو اگر شکل تجاری به خود بگیرد، حتما باید مجوزهای مربوطه مثل تاییدیه‌های وزارت بهداشت را کسب کرده باشد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا نیمه مردادماه امسال حدود 4 هزار میلیارد تومان درآمد وصول شده است، تاکید کرد: با وسعت دید و خدمات شبانه‌روزی کارمندان و مرزبانان اقتصادی، صادرات کالا از گمرک فرودگاه امام‌خمینی رشد چشم گیری داشته است.

وی افزود: ذکر این‌ نکته ضروریست که صادرات مصنوعات طلا از گمرک فرودگاه امام خمینی، مربوط به شمش‌های طلایی است که در گذشته ورود موقت شده و بعد از پردازش به صورت مصنوعات طلا صادر می‌شوند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2758672

این مقام مسئول، با اشاره به تعداد اظهارنامه صادراتی، گفت: طی 4.5 ماه ابتدایی سال جاری، حدود 88 میلیون دلار کالا از طریق بزرگترین مرز هوایی کشور صادر شده است. بر این اساس، ارزش دلاری صادرات حدود 17 درصد کاهش یافته است. طی این مدت تشریفات 2700 اظهارنامه صادراتی انجام شده است. مصنوعات طلا، زعفران و خشکبار از جمله مهمترین اقلام صادراتی هستند که تشریفات صادراتی آنها از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی انجام می‌شود.

وی با اشاره به پیاده‌سازی تشریفات بیش از 23 هزار اظهارنامه وارداتی، در 4 ماهه ابتدایی سال، گفت: تا 24 مردادماه  حدود 2.7 میلیارد دلار انواع کالا از طریق گمرک فرودگاه  امام‌خمینی ترخیص شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ابوالفضل اکبرپور در نشست خبری با اشاره به افزایش 150 درصدی درآمدهای ریالی گمرک فرودگاه امام خمینی در 4 ماهه ابتدایی سال، گفت: کالاها و اقلام اساسی از جمله دارو، مواد اولیه خطوط تولید و ماشین‌آلات مرتبط با حوزه  تولید، عمده کالاهای وارداتی از مهمترین مرز هوایی کشور است.

وی با بیان اینکه در 4 ماهه نخست سال 1401 حدود 7 هزار پرواز خارجی وارد کشور و نزدیک به یک‌ میلیون و دویست هزار مسافر وارد کشور شده اند، گفت: در این مدت حدود 7200 پرواز خروجی ثبت شده و حدود  یک‌میلیون و 190 هزار مسافر از کشور خارج شده‌اند.

 

اکبرپور با اشاره به اقدامات گمرک فرودگاه امام‌خمینی در خصوص ترخیص شبانه‌روزی دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: تسهیلاتی مثل حمل یک سره از جمله موضوعاتی که گمرک توانسته با استفاده از آن سرعت ترخیص کالاهای ضروری را به صورت چشمگیری افزایش  دهد.

 

 

مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی با اشاره به تعدد صدور بخشنامه‌های دستگاه‌های همجوار با گمرک، تاکید کرد: امروز تولیدکنندگان با چالش‌های مختلفی در حوزه تجارت خارجی روبرو هستند اما با تسهیلات مختلف به فعالان اقتصادی از جمله ضمانتنامه بانکی و…توانسته‌ایم تا حدودی چالش‌های ایجاد شده از محل صدور مجوزهای متعدد و متناقض را جبران کنیم.