پایانه مرزی جدید ایران و آذربایجان ساخته می شود- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

وی ادامه داد: ترافیک‌های طولانی و ماندن تریلرها پشت مرز از جمله مشکلاتی بود که اهالی این شهر با آن مواجه بودند و برای رانندگان نیز سبب تاخیر در ارسال کالاها بود. بنابراین تیمی را مامور رفع این مشکل کردیم که با فعالیت 45 روزه بررسی های لازم را انجام دادند.

وی تصریح کرد: سامانه نوبت‌دهی قابلیت فراگیری در سایر پایانه ها را دارد ولی در پایانه‌های دیگر هم اکنون مشکل تجمع کامیون‌ها و تریلی را در پشت مرزها نداریم. اما در برنامه است تا سامانه  نوبت دهی کامیون‌ها و تریلی ها در سایر سامانه ها راه‌اندازی شود تا سامانه هایی که در برخی فصول سال مشکل تجمع و تردد را دارند مشکلاتشان حل شود.

وی بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در گذشته وجود داشت این بود که سامانه گمرک که باید عملیات گمرکی لازم را برای عبور کامیون‌ها و تریلی‌ها انجام می‌داد به سامانه نوبت دهی راهداری متصل نبود. این سامانه که شروع به کار کرده است کاملا با سامانه گمرک اتصال دارد و هماهنگی کامل برقرار است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در همین راستا اراضی مربوطه درحال تملک است و بر این اساس، یک سازه و پل جدید با استحکام متفاوت و با ظرفیت و توان تردد بیش از 10 برابر شرایط کنونی احداث می شود که مشکل به طور اصولی حل شود.

وی با یادآوری اینکه بعضا در پشت پل مرزی آستارا ترافیک سنگین ایجاد و تردد با معطلی همراه بود، گفت: با آغاز به کار سامانه نوبت‌دهی اینترنتی، کامیون‌ها خود در سامانه نوبت می‌گیرند و وقتی می‌خواهند به سمت پایانه حرکت کنند، زمان را مدیریت می‌کنند که چه زمانی برسند تا حداقل توقف را داشته باشند و بتوانند با زمان کمتری از این گذرگاه عبور کنند. این کار کوتاه مدتی است که در حال انجام آن هستیم و تمام تلاش ما این است که تقاضاها را مدیریت کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مهرداد بذرپاش با اشاره به راه‌اندازی سامانه نوبت‌دهی کامیون‌ها در پایانه مرزی آستارا، اظهار کرد: این پایانه یکی از پایانه‌های اصلی ایران در همسایگی با کشور آذربایجان است که تردد روزانه 1200 تریلر بار از این پایانه انجام می شود.

وی افزود: در زمان حاضر مشکل اصلی در تردد از روی پل مرزی آستارا، گلوگاهی است که در پل مرزی قرار دارد. پل مرزی به لحاظ استحکام توان تردد بیشتر از 250 تریلی ورودی و خروجی در روز را ندارد. از کشور آذربایجان خواسته‌ایم که در ارسال کامیون‌ها این موضوع را موردتوجه قرار دهد. تلاش‌های دیپلماتیک در حال انجام است و سفیر ایران در آذربایجان تلاش می کند تا تقاضا از کشور آذربایجان را مدیریت کنیم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2858161

وی همچنین از احداث پایانه جدیدی در نزدیکی پل قدیمی 80 ساله بین ایران و آذربایجان خبر داد و گفت: راه‌های مواصلاتی نیز در این مسیر عملیاتی شده و پلی که بین دو کشور باید متصل شود، درحال اتمام است و ظرف 2 ماه آینده آماده بهره برداری می شود.