پتانسیل نصب 10 هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی در شهرک های صنعتی- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

وی افزود: در زمستان نیز به‌دلیل کسری تراز گاز در کشور، شاهد قطعی مکرر برق در صنایع بوده ایم که این قطعی‌های برق برای کشوری که دارای پتانسیل بسیار بالای احداث بالای  نیروگاه تجدیدپذیر از جمله نیروگاه های بادی و خورشیدی است، شایسته نیست.

وی افزود: یک چهارم دیگر از منابع حاصله از ماده 16 قانون جهش تولید دانش بنیان صرف حمایت از آزمایشگاه های مرجع، شتابدهنده ها و شرکتهای دانش بنیان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر می شود که مقوله بسیار مهمی است.

رئیس هیئت مدیره انجمن ساتکا خاطرنشان کرد: وزارت نیرو از صنایعی که اقدام به احداث نیروگاه خورشیدی تا 3 مگاوات کنند، طبق قرارداد خرید تضمینی 20 ساله، برق را با نرخهای خرید تضمینی خریداری می کند؛ نرخهای پایه خرید تضمینی برای نیروگاه هایی با ظرفیت تا 20 کیلووات برابر 1750 تومان و برای نیروگاه هایی با ظرفیت 20 تا 200 کیلووات برابر 1650 تومان است.

صالحی با بیان اینکه “ما باید بتوانیم پتانسیل بالقوه تولید برق از منابع تجدیدپذیر را بالفعل کنیم”، گفت: این بازاری چند 10 میلیارد دلاری برای کسب و کارهای انرژی‌های تجدیدپذیر بوده که ضمن تامین برق کشور می تواند صدها هزار شغل فقط در بخش انرژی های تجدیدپذیر در سراسر استان‌ها و شهرستان های کشور ایجاد کند ولی تاکنون بدان بی توجهی شده است.

صالحی با بیان اینکه “ما هنوز یک آزمایشگاه مرجع و مجهز برای تست پنل های خورشیدی در کشور نداریم و سازندگان داخلی نیازمند ارسال محصولات خود به آزمایشگاه های خارجی هستند”، گفت: استارتاپ ها و شتابدهنده ها می توانند نقش مهمی در توسعه صنایع انرژی های تجدیدپذیر در کشور نقش ایفا کنند که در این زمینه نیازمند توجه ویژه هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حمید صالحی، رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سالهای اخیر شاهد قطعی برق در انتهای بهار و تابستان بوده ایم، بصورتی که صنایع بزرگ با محدودیت در مصرف برق و به‌تبع آن کاهش تولید مواجه بوده اند و همچنین برق واحدهای صنعتی که در شهرک‌های صنعتی واقع هستند، یک روز در هفته قطع شده است.

وی ادامه داد: انجمن ساتکا جهت پاسخگویی به صنایع متقاضی احداث نیروگاه تجدیدپذیر و همرسانی آنها با شرکت‌های فعال در حوزه احداث نیروگاه های تجدیدپذیر، پلتفرم یا سکویی را طراحی کرده است که بر اساس آن، صنایع اقدام به درج مشخصات برق مصرفی خود می‌کنند تا شرکت‌های فعال در حوزه انرژی های تجدیدپذیر از این طریق به آنها مشاوره لازم در خصوص احداث نیروگاه تجدیدپذیر را ارائه کنند.

رئیس هیئت مدیره انجمن ساتکا با بیان اینکه “موضوع تهاتر برق با شبکه برای صنایع بزرگ مناسب است، ولی برای صنایع کوچک قابل اجرا نیست”، گفت: برای صنایع کوچک که داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی قرار دارند، وضع متفاوت است؛ تعداد زیادی از این صنایع روی یک خط برق 20 کیلوولت قرار دارند و شرکت های توزیع برق در زمان مدیریت بار، برق کل این خط را قطع می کنند، در نتیجه برق همه واحدهای صنعتی که روی این خط هستند، با هم قطع می شوند و به قول معروف تر و خشک با هم می سوزند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2853695

وی افزود: در حال رایزنی با شرکت‌های توزیع برق هستیم که در زمان کسری برق و مدیریت برق توسط شرکت های توزیع، صنایعی که نیروگاه خورشیدی نصب کرده اند، از شمول مدیریت برق مستثنی شوند و برق شان قطع نشود که این موضوع از دو طریق امکان پذیر است؛ اول این که تعداد مشخصی واحد صنعتی که روی یک خط 20 کیلوولت داخل شهرک مستقر هستند، نیروگاه خورشیدی احداث کنند، بصورتی که مجموع توان تولیدی آنها به ظرفیت مشخصی از بار خط فوق برسد و در نتیجه کل خط از شمول قطع بار مستثنی شود.

وی ادامه داد: بدین منظور قرارداد سه جانبه ای طراحی شده است که بین واحد صنعتی، ساتبا (سازمان انرژی های تجدیدپذیر) و توانیر منعقد شود؛ درخواست بخش خصوصی این است که توانیر هر چه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف این قرارداد اقدام کند، چرا که موضوع عدم قطع برق به توانیر مرتبط می شود.

وی افزود: نرخ‌های پایه خرید تضمینی مشمول ضریب تعدیل می شوند که بر اساس تورم و افزایش نرخ ارز افزایش می یابند، بصورتی که نرخهای پایه سال های قبل هم اکنون مشمول ضرایب تعدیل تا پنج برابر شده اند و درامد این نیروگاه‌ها پنج برابر شده است.

رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر (ساتکا) تصریح کرد: مطابق با ماده 16 قانون جهش تولید دانش بنیان یک چهارم منابع حاصله که در سال 1402 برابر حدود 400 میلیارد تومان بوده، برای تسهیلات به واحدهای صنعتی جهت احداث نیروگاه تجدیدپذیر در نظر گرفته شده است؛ به عبارتی قانون گذار از یک طرف واحدهای صنعتی را ملزم به احداث نیروگاه تجدیدپذیر کرده و از طرف دیگر تسهیلات لازم را برای احداث نیروگاه فراهم کرده، همچنین مطابق با این قانون نیمی از منابع حاصله برای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر از صنایع بکار می رود که این منابع در سال 1402 برابر حدود 800 میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: در بخش صنایع کوچک و متوسط، تعداد 50 هزار واحد صنعتی فقط داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایران وجود دارد که اگر هر کدام از واحدهای صنعتی به‌طور متوسط حدود 200 کیلووات نیروگاه خورشیدی نصب کنند، 10 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاه خورشیدی به مدار می آید که در ظهر تابستان به داد صنایع و وزارت نیرو خواهد رسید.

رئیس هیئت مدیره انجمن ساتکا تصریح کرد: راه دوم اینکه واحدهای صنعتی مجهز به کنتورهای هوشمند و کنتاکتور برای قطع و وصل از راه دور شوند و شرکت توزیع بتواند تک تک واحدها را از راه دور قطع و وصل کند، در این صورت در زمان مدیریت بار توسط شرکت های توزیع برق، می توان واحدهای صنعتی که اقدام به نصب نیروگاه خورشیدی کرده‌اند را بصورت انفرادی از قطعی بار مستثنی کرد.

صالحی با بیان اینکه “احداث نیروگاه توسط صنایع نیازمند مشوق بوده که یکی از این مشوق ها تضمین عدم قطع برق صنایع در صورت احداث نیروگاه تجدیدپذیر است”، گفت: طبق مصوبه وزارت نیرو که در تیرماه سال جاری ابلاغ شد، صنایع می توانند برق تجدیدپذیر تولید کرده، به شبکه تزریق و همان میزان برق را از شبکه دریافت کنند.

وی به قانون الزام صنایع به تامین 1 تا 5 درصد برق مصرفی خود از طریق تجدیدپذیرها اشاره کرد و ادامه داد: پیشنهاد ما به صنایع این است که صنایع مشمول این قانون، از همان ابتدا اقدام به احداث حداقل 5 درصد نیروگاه تجدیدپذیر کنند و لازم نباشد سال به سال این ظرفیت را افزایش دهند؛ همچنین اگر برایشان امکان پذیر است، ظرفیت بیشتری نیروگاه تجدیدپذیر تا 50 درصد از دیماند مصرفی خود نصب کنندک ه بتوانند درصد بیشتری از برق خود را با شبکه تهاتر کنند و دچار قطعی برق نشوند.