پول‌ های آزاد شده، برجام به سوی احیا؟

اقتصادآنلاین _ پرستو بهرامی راد؛ مذاکرات برای احیای پرونده برجام مدتی بود که راکد شده بود، اما در چند هفته اخیر شاهد تحرکاتی هستیم که احتمالاً به شروع مذاکرات یا حتی توافق بینجامد.

طبق گزارش نورنیوز، طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا انجام و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده ایران نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است. خبرهای تکمیلی بیانگر آن است که آزادسازی همزمان زندانیان ایران و آمریکا و همچنین آزادسازی ۷میلیارد دلار از منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی با میانجی‌گری قطر انجام شده، ضمن اینکه سوییس و سازمان ملل نیز بعنوان کانال ارتباطی در این امر درگیر هستند. 

ایران دو خواسته اصلی برای رسیدن به توافق دارد. موضوع اول بحث تضمین اقتصادی و موضوع دیگر بسته شدن پرونده پادمانی ایران است. با آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران و شروع مذاکرات آژانس بین المللی هسته‌ای با سازمان انرژی اتمی ایران، شاید بتوان گفت به پایان مذاکرات و حصول توافق نزدیک می‌شویم.


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84-29/671532-%D9%BE%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D8%A7

البته قبلاً هم اخباری مبنی بر آزادسازی منابع ایران به گوش می رسید، با این حال خبر آزادی منابع ارزی ایران که توافقی جدید بین ایران و آمریکا است، جدی تر از همیشه به نظر می رسد.

از سوی دیگر در سفر محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران به وین، مذاکرات برجامی شکل جدیدی گرفته است. بعد از دیدار گروسی و اسلامی نیز مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در توییتر خود نوشت که گفت‌وگو با ایران در خصوص شفاف‌سازی مسائل باقی‌مانده پادمانی از سر گرفته شده است.

آزادسازی زندانیان ایران و آمریکا و همچنین آزادسازی میلیاردها دلار از منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی خبر مهمی است که هم اکنون از سوی رسانه‌های مطرح دنیا نیز درحال مخابره است. خبری که به مذاکرات برجامی بی ارتباط نخواهد بود.

البته همه تحرکات برجامی به همین نقطه ختم نمی‌شود. حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه ایران به تازگی گفته است آمریکایی‌ها گام‌هایی در جهت ارائه تضمین به ایران در مذاکرات وین برداشته‌اند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل به تازگی مدعی شد باقر نمازی زندانی دوتابعیتی از زندان آزاد و ایران را ترک کرده و سیامک نمازی نیز آزاد شده، اما همچنان در ایران است. در بیانیه‌ای که دوجاریک به نقل از دبیرکل سازمان ملل متحد منتشر کرد، گوترش از قبول درخواست‌هایش از رئیس جمهوری ایران مبنی بر اجازه خروج باقر نمازی برای معالجه در خارج از کشور تشکر کرده است.