پیش‌بینی استاد اردکانی از آخرین وضعیت سیستم بارشی “مانسون” در کشور/ تهران شاهد سیلاب نخواهد بود!- اخبار تهران – اخبار اجتماعی تسنیم

وی افزود: مرکز این سیستم مانسون به سمت مسقط و عدن است و رطوبت این سیستم که از خلیج فارس به طرف ایران سرریز می‌شود باعث رگبار موقت، رعد و برق و بارندگی سیل‌آسای نقطه‌ای می‌شود و قسمتی از مرکز ایران را متاثر می‌کند.

سازمان هواشناسی کشور , باران ,

استاد حسین اردکانی استاد هواشناسی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره آخرین پیش‌بینی‌های هواشناسی به واسطه ورود سیستم بارش مانسونی به کشور و اعلام هشدار وقوع سیل در استانهای جنوبی کشور اظهار کرد: سیستم مانسون روز سه‌شنبه هفته جاری از سیستان و بلوچستان وارد کشورمان شده و به سمت هرمزگان و قسمتی از فارس حرکت کرده و طی روزهای آتی، مرکز ایران را دربر خواهد گرفت همچنین غرب ایران نیز بارندگی‌هایی را به خود خواهد دید.

استاد اردکانی یادآور شد: در بارندگی جنوب استان فارس و استهبان باید از قبل و از طریق رادار از پیش‌بینی انجام و هشدار لازم داده می‌شد و این امکان در اختیار سازمان هواشناسی بود و سازمان هواشناسی باید حداقل 24 ساعت قبل اطلاعیه صادر می‌کرد تا استانداری و بقیه ارگان‌ها در جریان باشند که متاسفانه این امر انجام نشد؛ بنده از یک هفته قبل برای این مناطق اعلام خطر کرده بودم.

استاد اردکانی متذکر شد: این وضعیت بارش‌ها در مرداد ماه مشابه مانسونی است که سال 1335 در مرداد ماه به ایران آمد و بارندگی شدیدی ایجاد کرد که در تهران بسیار مخرب بود.

این پیشکسوت صنعت هواشناسی کشورمان تصریح کرد: این سیستم برای رطوبتی که بر روی قسمت‌های البرز می‌دهد با سیستم ضعیف دیگر در شمال ایران برخورد می‌کند و می‌تواند روز جمعه یا شنبه، رگبار موقت و احتمال رعد و برق در نواحی شمالی کشور مثل تهران ایجاد کند که چندان شدید نیست.

استاد ارکانی در پایان خاطرنشان کرد: بیشترین فعالیت مانسون در قسمت‌های جنوبی کشورمان است و از روز جمعه تا سه روز دمای تهران 5 درجه کاهش یافته و به 34 یا 35 درجه می‌رسد.

این پیشکسوت صنعت هواشناسی کشورمان در پاسخ به این سؤال که آیا سیستم مانسون آنگونه که سازمان هواشناسی  اعلام کرده در تهران هم باعث بارش‌های شدید و وقوع سیلاب می‌شود، گفت: خیر! آنگونه که سازمان هواشناسی اخطار داده و برای تهران و استانی مانند قزوین از امشب وقوع سیلاب‌های شدید پیش‌بینی کرده و باعث ترس مردم شده، اینگونه نخواهد بود و بارش‌ها در تهران و قزوین، مختصر خواهد بود همچنین این بارش‌ها آنگونه که سازمان هواشناسی اعلام کرده از امشب هم نخواهد بود بلکه از فردا شب و روز جمعه شاهد بارش‌های رگباری در تهران خواهیم بود.

وی افزود: متاسفانه سازمان هواشناسی طی این سال‌ها با وجود هزینه‌کردهای بسیار کلان، از پیش‌بینی‌های به‌موقع و صحیح، ناتوان بوده و در جریان سیلاب‌های اخیر جنوب کشور هم بعد از وقوع، اعلام هشدار کرده است.

وی با اشاره به اینکه پدیده جوی مانسون از روز سه‌شنبه وارد ایران شده و طی چند روز آینده در کشورمان فعال خواهد بود، گفت: این سیستم سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و قسمتی از مرکز ایران را دربرمی‌گیرد همچنین در شمال اصفهان، کرمانشاه و در قسمت‌های غرب، بارندگی رگباری خواهیم داشت و در مناطق کوهستانی شدت بیشتری پیدا کرده و می‌تواند منجر به سیلاب‌های موقت شود؛ در سیلاب‌های اخیر شاهد بارش 150 میلی متری در یک ساعت بودیم!

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2749088