پیش‌بینی عجیب از آینده تورم در ترکیه/ منتظر تورم تک‌رقمی باشید

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه وعده داده است که دولتش به جای افزایش نرخ بهره، به کاهش نرخ بهره ادامه خواهد داد.

این بانک به افزایش هزینه های واردات و تاثیر لیر ضعیف ترکیه اشاره کرد و گفت که شاهد کاهش تدریجی تورم مصرف کننده تا دو سال دیگر است.

تورم ماه گذشته بالاترین میزان از سپتامبر ۱۹۹۸ بود که ناشی از افزایش هزینه های انرژی و مواد غذایی بود.

تورم اصلی چشم انداز مثبتی را نشان می دهد

بانک مرکزی هفته گذشته برای هفتمین ماه متوالی نرخ بهره خود را بدون تغییر در ۱۴ درصد نگه داشت، زیرا بر انتظار خود مبنی بر آغاز روند کاهش تورم تاکید کرد.

تقاضا، تولید و صادرات قوی به ترکیه کمک کرد تا رشد اقتصادی سالانه ۷.۳ درصدی را در سه ماهه اول بهتر از حد انتظار داشته باشد. این کشور پس از کووید-۱۹ به رشد ۱۱ درصدی در سال ۲۰۲۱ بازگشت و یکی از معدود کشورهایی بود که در سال ۲۰۲۰ توسعه یافت.

ترکیه تنها کشوری که در آن صحبتی از رکود نیست

بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) پیش‌بینی می‌کند که تورم – که در ماه ژوئن به نزدیک به ۷۹ درصد افزایش یافت – تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۶۰.۴ درصد خواهد رسید که در مقایسه با پیش‌بینی ۴۲.۸ درصدی آن در سه ماه قبل بیشتر است.

۲۲۳۲۲۷


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1657181/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%B9%D8%AC%DB%8C%D8%A8-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%85-%D8%AA%DA%A9-%D8%B1%D9%82%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D8%AF

اردوغان گفته است که ترکیه از بار ناشی از تورم رها خواهد شد و از فوریه تا مارس سال آینده مشکلات خود را پشت سر خواهد گذاشت.

کاوچی اوغلو گفت که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) بالاتر از روند پیش بینی شده در ماه ژوئن باقی ماند، اما تورم اصلی چشم انداز مثبت تری را نشان داد.

کاوچی اوغلو با تاکید بر اینکه چگونه صندوق بین‌المللی پول (IMF) در این هفته پیش‌بینی‌های رشد جهانی خود را کاهش داده است، گفت: ترکیه تنها کشوری در جهان است که در آن صحبتی از رکود نیست.

اردوغان به دلیل مخالفتش با هزینه‌های بالای وام شناخته می‌شود که به گفته او تنها «ثروتمندان را ثروتمندتر و فقرا را فقیرتر می‌کند».

کاوچی اوغلو گفت: سهم تقاضا در کاهش تورم در نیمه دوم سال جاری بیشتر خواهد شد.

گزارش سه ماهه این بانک نشان داد که محدوده تخمینی تورم سالانه در پاییز قبل از کاهش به نزدیک به ۹۰ درصد رسیده است. این کشور تورم مواد غذایی را تا پایان سال ۷۱.۳ درصد می‌بیند، در حالی که پیش از آن ۴۹ درصد برآورد شده بود.

دولت بر تعهد خود برای تقویت تولید، صادرات و اشتغال با سیاست نرخ پایین تاکید کرده است و وعده مازاد حساب جاری را داده است که گفته می‌شود در نهایت لیر را ثابت می‌کند و تورم را کاهش می‌دهد.

استاندار گفت: زمانی که قیمت‌های جهانی کالاها شروع به عادی شدن کند، اقتصاد ما به ظرفیت مازاد حساب جاری و رشد صادراتی خواهد رسید که در آن نیاز به تامین مالی کوتاه‌مدت به حداقل می‌رسد.

شاهاپ کاوچی اوغلو، فرماندار آنکارا در یک کنفرانس خبری در آنکارا گفت تورم تا پایان سال آینده به ۱۹.۲ درصد کاهش می یابد و در سال ۲۰۲۴ به ۸.۸ درصد می رسد. برآورد قبلی بانک برای سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۱۲.۹ درصد بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بانک مرکزی ترکیه روز پنجشنبه پیش‌بینی سالانه قیمت‌های مصرف‌کننده در پایان سال را افزایش داد زیرا تورم ناشی از تأثیر جنگ اوکراین و افزایش هزینه‌های کالاها به بالاترین حد خود در ۲۴ سال گذشته رسیده است.

کاوچی اوغلو نیز نسبت به کسری حساب جاری که امسال افزایش یافته است، خوش بین بود. او گفت که با کمک درآمدهای گردشگری که بسیار فراتر از انتظارات بوده است، پس از عادی شدن قیمت جهانی کالاها، کسری تجاری ترکیه کاهش پیدا خواهد کرد.

شاخص قیمت مصرف کننده ترکیه از پاییز گذشته افزایش یافته است زیرا لیر پس از آنکه بانک مرکزی در سپتامبر چرخه تسهیل ۵۰۰ واحدی را آغاز کرد، ضعیف شد.

در مقایسه با اکثر اقتصادهایی که پیش‌بینی رشدشان کاهش یافته است، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود را برای سال ۲۰۲۲ برای ترکیه به ۴ درصد افزایش داد که در مقایسه با ۲.۷ درصد سه ماه پیش، افزایش یافته است. رشد اقتصادی ۳.۵ درصدی در سال ۲۰۲۳ در مقابل پیش‌بینی ۳ درصدی که در آوریل منتشر شد، پیش‌بینی می‌شود.