پیش‌بینی قیمت دلار در شرایط تازه/ دلار از سد مقاومتی عقب می‌رود؟

وی گفت: باید در نظر داشت که این محاسبات با ادامه شرایط کنونی تحریم ولیکن افزایش بهره‌وری و اجرای الزامات رشد 8درصدی و مهار تورم انجام شده است.

محمد جعفری رئیس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه در خصوص گزارش غیررسمی سازمان برنامه و بودجه که برای سال 1406 پیش‌بینی‌های نامتعارف برای نرخ ارز مطرح کرده بود، به تازگی گفته است: این گزارش براساس یک مدل‌سازی در سال 1399 انجام شده بود اما باید توجه داشت که این گزارش براساس سناریوی فروش 200 هزار بشکه‌ای نفت تدوین شده بود و با تغییر این فروض نتیجه تغییر پیدا کرد.

پیش‌بینی قیمت دلار در شرایط تازه/ دلار از سد مقاومتی عقب می‌رود؟

بیشتر بخوانید:

دلار به کدام سو می‌رود؟

شمارش معکوس برای یکشنبه موعود/ علامت سئوال بزرگ بر سر پارلمان خصوصی

در چنین شرایطی صرافان و فعالان بازار ارز معتقدند باید به انتظار شنبه بود تا نتیجه اخبار منتشر شده درباره مواضع سازمان ملل در ایران روشن شود. برخی صرافان معتقدند بازارساز برای کوتاه‌مدت می‌تواند با استفاده از ابزارهایی روند اوضاع را رصد کرده و کنترل شرایط را در دست داشته باشد . نکته مهم اینجاست که باید دید بازارساز مایل است دلار را از سد مقاومتی عقب‌تر براند و با اهرم‌های موجود و مدیریت بازار از طریق عرضه درهم و دلار شرایط را دیریت کند یا تصمیم تازه‌ای در این زمینه اتخاذ خواهد کرد.

او گفت: مشکل اقتصاد ایران پیش بینی قیمت ارز نیست، مشکل این است که این اقتصاد غیر قابل پیش‌بینی شده است، در حقیقت هر اتفاق مثبتی منوط به اتفاقاتی است که رخ دادنش از حوزه اختیارات ما خارج است و این شرایط برای هر کشوری ناگوار است و برای ایران نیز طبیعتا چنین خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، افزایش قیمت ارز در بازار ایران در حالی ادامه دارد که دولت سیزدهم با مانور بر مسائلی چون عضویت ایران در شانگهای و همچنین افزایش صادرات نفتی و … در صدد است نشان دهد وضعیت سیاسی و اقتصادی توامان وضعیت مساعدی است .

وی گفت: دست بازارساز بسته است، طبیعتا نمی‌تواند در حد تقاضا ارز به بازار تزریق کند و در نتیجه من مطمئن نیستم که بتوان رقمی یا محدوده‌ای را برای نرخ ارز مشخص کرد.

پاسخ تند همتی به وزیر رییسی درباره پول‌های بلوکه شدن ایران در عراق/ فرافکنی را تمام کنید

باید منتظر شنبه بود

علی قنبری، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که قیمت ارز در ایران به کدام سو خواهد رفت به خبرآنلاین می‌گوید: اگر توانستید وقایع سیاسی را پیش‎بینی کنید، قادر خواهید بود به این سوال هم پاسخ دهید. همه تصور می‌کردند دولت سیزدهم قصد دارد با یک توافق همه جانبه وضعیت را در عرصه جهانی بهبود دهد اما این اتفاق نه تنها رخ نداد بلکه فرسایشی شدن روند مذاکرات اقتصاد را بیش از پیش شرطی کرد. حالا بازارهای دیگر به اخبار مثبت واکنش چنانی نشان نمی‌دهند اما به واسطه شنیدن هر خبری منفی دستخوش روند افزایش قیمت می‌شوند .

پیش بینی سازمان برنامه چیست؟

223223


منبع: https://www.khabaronline.ir/live/1786175/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%AF-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D8%B9%D9%82%D8%A8-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AF

رئیس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سؤالی در مورد پیش‌بینی‌های جدید این سازمان گفت: براساس مدل‌سازی جدیدی که براساس شرایط کنونی انجام شده است، نرخ ارز در سال 1402، حداکثر 52 هزار تومان است. خروجی مدل تهیه‌شده نشان می‌دهد در سال 1406، قیمت ارز یک‌سوم نرخ گزارش قبلی خواهد بود، البته یک ضریب خطای حدود 5درصدی را نیز باید در این خصوص در نظر گرفت.

وی با تأکید بر اینکه فرض این گزارش فروش تنها روزانه 200 هزار بشکه نفت بود، گفت: این میزان فروش کمترین رقم فروش نفت طی سال‌های اخیر است که در سال 1399 رخ داد، طبیعتاً با تغییر این فروش پیش‌بینی‌ها تغییر پیدا خواهد کرد. در زمان حاضر مجموع فروش نفت و میعانات نزدیک 2 میلیون بشکه در روز است، بنابراین با توجه به این میزان صادرات نفت و میعانات گازی پیش‌بینی‌ها متفاوت خواهد شد.

این در حالی است که بازار اخبار منتشر شده درباره نشست کمیته حقیقت یاب و … واکنش نشان داده و نه تنها اسکناس دلار در بازار روندی افزایشی را در قیمت شاهد است بلکه معاملات غیرقانونی فردایی نیز این سیگنال را به بازار می‌دهد که افزایش قیمت در راه است.