پیشنهاد روس ها به ایران برای تکمیل خط آهن رشت-انزلی- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به ‌همکاری‌های ایران با ترکمنستان و قزاقستان برای انتقال کالا به سمت شبه قاره هند، تصریح کرد: در زمان حاضر حدود 85 درصد از جابه‌جایی کالا در کشور از طریق جاده‌ انجام می‌شود که باید با تکمیل زیرساخت‌ها و تأمین ناوگان ریلی ترانزیت کالا را از طریق ریل و بنادر چابهار و بندرعباس انجام داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شهریار افندی‌زاده در دومین مجمع اقتصادی خزر در مسکو با اشاره به این‌که ایران از طریق آذربایجان به قفقاز و روسیه و از طریق ترکمنستان به کشورهای CIS متصل می‌شود، اظهار کرد: مجمع اقتصادی خزر همایشی بسیار مهم است که می‌تواند موجب توسعه ترانزیت بین کشورهای همسایه این دریا شود. دو هفته قبل در سیزدهمین کمیته مشترک ایران و روسیه، هدف‌گذاری برای ترانزیت کالا تا 10 میلیون تن در سال 2023 میلادی تعیین و مقرر شد برنامه عملیاتی توسعه زیرساخت‌ها هرچه سریع‌تر اجرا شود.

افندی‌زاده با بیان اینکه در مجمع اقتصادی خزر برنامه‌ریزی برای افزایش حجم ترانزیت کالا تا 50 میلیون تن تا سال 2030 میلادی در دستور کار است، اضافه کرد: این میزان ترانزیت از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی انجام می‌شود و با رفع گلوگاه‌های مرزی و ایجاد کریدورهای سبز برای کوتاه کردن زمان ترانزیت کالا دستیابی به این هدف آسان خواهد بود.

وی با بیان این‌که تکمیل راه‌آهن رشت-آستارا در این اجلاس مورد تمرکز طرفین قرار خواهد داشت، افزود: ایران سرمایه‌گذاری لازم برای تملک املاک را آغاز کرده و طرف روسی روسازی و ریل‌گذاری را انجام خواهد داد.

وی با اشاره به علاقمندی روس‌ها برای سرمایه‌گذری در بنادر شمالی و جنوبی از جمله چابهار و بندرعباس، گفت: پیشنهاد فعلی آنها تکمیل خط ریلی رشت به انزلی با هدف ایجاد هاب ترانزیتی از طریق انتقال کالا با کشتی به بندر انزلی و از آنجا با خطوط ریلی به سایر بنادر ایران است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2784512افندی‌زاده با تأکید بر این‌که در مجمع اقتصادی خزر روی عملیاتی کردن تفاهم‌نامه‌های دوجانبه و چندجانبه تمرکز کردیم، اظهار کرد: ایران می‌تواند سهم به‌سزایی در انتقال 60 میلیون تن کالا از چین به اروپا داشته باشد. بر این اساس باید از طریق خط‌آهن اینچه برون و سرخس نقش خود را در این زمینه گسترش دهیم.