چالش در ترخیص تجهیزات پزشکی به دلیل بلاتکلیفی حقوق ورودی / وزارت بهداشت شفاف سازی کند- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

این درحالی است که به دلیل عدم تعیین تکلیف حقوق ورودی تجهیزات پزشکی شاهد افزایش چشمگیر رسوب این کالاها در محوطه های گمرکی هستیم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2911253

گفتنی است، روز گذشته معاون اول رئیس جمهور فرصت یک ماهه به وزیر اقتصاد برای سامان دهی گمرکات کشور داده بود.

این درحالی است که بسیاری از چالش‌های مرتبط با ترخیص کالا ناشی از کم‌ کاری و عدم تسریع دستگاه‌های دخیل در تجارت خارجی  از جمله وزارت صمت، جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت  است.

به گزارش تسنیم،  مشخص نیست چرا وزارت بهداشت  برای تعیین تکلیف این موضوع  از قبل اقدامات لازم را صورت نداده که حالا شاهد ایجاد چالش جدید در حوزه تجارت خارجی کشور باشیم.

به عنوان مثال در این خصوص می‌توان به کوتاهی در تهیه و  ابلاغ  مصوبات و مجوزهای مرتبط با کاهش حقوق ورودی  تجهیزات پزشکی از 4 به یک درصد اشاره کرد. 

وزیر بهداشت به تازگی اعلام کرده است، برخی از مصوبات برای ما مشکل ایجاد کرده است به طور مثال عوارض گمرک که 4 درصد مصوب شده است در حالی که باید یک درصد محاسبه می‌شد، وقتی 4 درصد باشد، چون با ارز نیمایی محاسبه می‌شود، کسی که دارو وارد می‌کند باید عوارض زیادی پرداخت کند و علت اینکه بخش زیادی از کالا در گمرک باقی مانده به این دلیل است که وارد کننده معتقد است که ترخیص آن با عوارض 4 درصدی به صرفه نیست.

عین الهی در این خصوص گفت: این موضوع در جلسه سران قوا مطرح شده است، امیدواریم این مشکل حل شود، اگر این عوارض از 4 درصد به یک درصد تغییر کند، بسیاری از کالاهای مانده در گمرک ترخیص می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  اخیرا دولت بر اساس مصوبه شورای هماهنگی سران قوا کاهش مالیات ارزش افزوده کالاهای اساسی از 9 درصد به یک درصد را ابلاغ کرد، بعد از این ابلاغیه  شاهد روند پل سرعت تر ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات مختلف بودیم.