چرا عرضه خودروهای خارجی ازطریق بورس کالا منتفی شد؟/ امکان مرجوعی خودروها در روش مزایده وجود ندارد- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

گفتنی است که قائم مقام و سخنگوی سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه این مزایده را از ساعت 08:00 روز پنجشنبه هفتم مهر ماه آغاز می‌کنیم و تا ساعت 24:00 روز دوازدهم مهرماه ادامه خواهد داشت، گفت: متفاضیان می‌توانند فهرست خودروها و شرایطی را که برای رویت خودروها برای مزایده الکترونیک عنوان شده است، در وبگاه مزایده الکترونیک به نشانی  مشاهده کنند و از شرایط و خودروها مطلع شوند.

از جمله روش‌هایی که اخیرا برای فروش خودروهای منتاژ شده در داخل کشور مورد استفاده قرار گرفته است، فروش آنها در بورس کالا است. در ابتدا به نظر می‌رسید که بهترین روش فروش خودروهای موجود در بنادر نیز استفاده از ظرفیت بورس کالا باشد اما هفته گذشته بود که عبدالمجید اجتهادی رییس سازمان اموال تملیکی در خصوص علت عدم فروش خودروها در بورس کالا گفت: اولین دستور مبنی بر این بود که خودروها در بورس به فروش برسد اما با توجه به ماندگاری بالای این کالاها ممکن بود فروش در بورس مشکلاتی را ایجاد کند. در نتیجه ما به این نتیجه رسیدیم که امکان فروش از طریق بورس وجود ندارد.

وی اضافه کرد: پیشنهادهایی که در سامانه مزایده الکترونیک ثبت شده باشد، روز شنبه شانزدهم مهرماه در محل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی رمزگشایی شده و همان روز هم برندگان این مزایده معرفی خواهند شد.

اگر خودرویی از طریق بورس کالا به فروش برسد، خریدار این امکان را خواهد داشت تا ظرف مدت قانونی تعیین شده، در صورت نقص کالا، نسبت به مرجوع کردن آن اقدام کند. در مزایده، خریدار امکان مرجوع کردن کالا پس از خرید را ندارد و تنها می‌تواند در بازه زمانی تعیین شده نسبت به بازدید حضوری از خودرو اقدام کند.

اگر خریدار پس برنده شدن در مزایده اقدام به انصراف کند نیز تمامی مبلغ پرداخت شده به نفع دولت مصادره خواهد شد. بنابراین لازم است که خریداران به این موضوع توجه داشته باشند و در انتخاب خودروها دقت لازم را به خرج دهند.

حجتی عنوان کرد: خریداران تا ساعت 24:00 روز سه‌شنبه دوازدهم مهر ماه برای ثبت پیشنهاد قیمت در این سامانه وقت دارند و برای این کار و شرکت در مزایده ارائه کد ملی برای شخص حقیقی و کد اقتصادی برای شخص حقوقی به همراه شماره حسابی که قابل استفاده از طریق اینترنت باشد، الزامی است و برای مشاهده خودروها نیز در همه ایام هفته از ساعت 08:00 تا ساعت 16:00 اعلام کرده‌ایم که استان‌ها همکاری کنند تا خزیداران از خودروها بازدید داشته باشند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2780957

به نظر می‌رسد علت اصلی این مسئله امکان مرجوعی کالای فروخته شده در بورس کالا است. به عبارت دیگر ممکن است خودروها به دلیل ماندگاری بالا در بنادر و گمرکات دچار مشکلات و فرسودگی‌هایی شده باشند و سازمان اموال تملیکی برای جلوگیری از بروز چالش پس از فروش کالا به جای عرضه خودروها در بورس، مسیر فروش آنها در سامانه ستاد را در پیش گرفته است.

سخنگوی سازمان اموال تملیکی در خصوص جزئیات خودروهایی که در مزایده به فروش خواهند رسید، گفت: خودروهایی هم که در این مزایده هستند شامل 62 خودرو از خانواده لکسوز، 40 خودرو از خانواده پورشه ماکان، 182 خودرو از خانواده کیا (سوراتو، سورنتو، اپتیما و …)، 152 خودرو از خانواده بی‌ام‌و (830، 530، x4 و …)، 8 دستگاه خودروی بنز (مرسدی و e200)، 459 دستگاه خودرو از خانواده هیوندای (توسان، سانتافه، سوناتا، هیبریدی‌ها و …)، 154 دستگاه از خانواده تویوتا (راوفور، کمری، کمری هیبریدی و …)، یک دستگاه ولوو و 3 دستگاه پورشه باکستر که جمعا 1062 دستگاه خودرو می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با توجه به دستور قضایی صادر شده، قرار است که هزار و 62 خودرو خارجی موجود در بنادر و گمرکات کشور به فروش برسد. به گفته مسئولان سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اطلاعات مربوط به هر هزار و 62 در قالب همین تعداد پارتی تا فردا در سایت سازمان اموال تملیکی قرار خواهد گرفت.