چرا نرخ اجاربها افزایش پیدا کرد؟/ ۷۰۰ میلیون پیش برای یک خانه ۹۰ متری + جدول

وی ادامه داد:‌ یکی از عوامل موثر در تعیین نرخ اجاره، نرخ ارز است و نرخ اجاره همسو با نوسانات بازار ارز حرکت می‌کند و همین افزایش نرخ دلار باعث افزایش انتظارات تورمی می‌شود که به افزایش نرخ اجاره هم دامن می‌زند.

بیشتر بخوانید:

بازار مسکن و اجاره‌بها سال ۱۴۰۱ را با تلاطم قیمتی شروع کرد و این افزایش قیمت‌ها در تابستان و در فصل جابه جایی مستاجران به اوج خود رسید. اما نکته حائز اهمیت این است که این افزایش قیمت‌ها به ویژه در بخش اجاره معمولا محدود به یک بازه زمانی مشخص یعنی اواخر بهار تا اواسط شهریورماه می‌شد و به نیمه دوم سال سرایت پیدا نمی‌کرد.

عبدالله اوتادی،‌ عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران‌ املاک در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به ادامه روند افزایش نرخ اجاره اظهار داشت: معمولا در نیمه دوم سال که حجم معاملات و قراردادهای اجاره کاهش پیدا می‌کند، قراردادها با همان قیمت‌های تابستان که پیک نقل و انتقالات مسکن است، منعقد می‌شود اما امسال شروع نیمه دوم سال همراه بود با افزایش نرخ ارز و همین باعث افزایش نرخ اجاره شد.

برخلاف روال معمول سال‌های گذشته افزایش نرخ اجاره در دو ماه نیمه دوم سال هم ادامه‌دار بود و مستاجران را غافلگیر کرد. بطوریکه گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد، رشد ماهیانه اجاره بها در اردیبهشت ۱.۹ درصد، خرداد ۲.۷ درصد، تیر ۴.۵ درصد، مرداد ۴.۶ درصد، شهریور ۴.۶ درصد و مهر ۷ درصد بوده است.

۲۲۰


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1698887/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%DB%B7%DB%B0%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87

‌عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران‌ املاک گفت: در کنار این عوامل اثرگذار در تعیین نرخ اجاره، در این فصل از سال با کمبود عرضه مواجه هستیم و نه تنها در این مدت ساخت و ساز افزایش پیدا نکرده بلکه خبری از وعده‌های دولت درباره نهضت ملی مسکن هم نیست و از آنجایی که در کنار انتظارات تورمی، عرضه به حداقل رسیده شاهد ادامه روند افزایش اجاره بها در نیمه دوم سال هستیم .

اوتادی گفت: امسال هم بازار خرید و فروش مسکن و هم بازار اجاره، نیمه دوم سال را با افزایش قیمت البته شیب ملایم صعودی آغاز کردند و این از اقدامات دولت سیزدهم است که قیمت‌ها در بازار مسکن ماهانه افزایش پیدا می‌کنند.

در جدول زیر قیمت‌های اجاره واحدهای کمتر از ۱۰۰ متر در تهران آمده‌است:

متراژ محدوده قیمت (تومان)
۹۰ متر،نوساز، دارای انبار،پارکینگ و آسانسور ستارخان ۷۰۰ میلیون رهن + ۹ میلیون اجاره
۳۵متر،۱۰ ساله، دارای انبار اسکندری ۱۲۰ میلیون رهن+ ۳.۵ میلیون اجاره
۹۵ متر،نوساز،دارای انبار،پارکینگ و آسانسور دریاچه‌ چیتگر ۳۰۰ میلیون اجاره+۳ میلیون اجاره
۵۶متر،۱۵ ساله،آسانسور ندارد هفت حوض ۱۵۰ میلیون رهن +۷ میلیون اجاره
۸۰متر،۹ ساله،دارای انبار،پارکینگ و آسانسور امیرآباد ۶۰۰ میلیون رهن +۶ میلیون اجاره
۵۲ متر،۱۲ ساله، بدون آسانسور نازی‌آباد ۳۵۰ میلیون رهن
۸۰متر،۱۵ساله،پارکینگ ندارد الهیه ۳۰۰ م