چرا نفت امسال بالای ۱۰۰ دلار معامله نمی شود؟

نگارعلی_ برنت در حال حاضر ۸۷.۵۰ دلار در هر بشکه معامله می شود و اکنون تحلیلگران کالا در استاندارد چارترد می گویند که احساسات مثبت در بازارهای نفت می تواند قیمت های بالای ۹۰ دلار در هر بشکه را پشتیبانی کند.

۲۲۳۲۲۷


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1724263/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%DB%B1%DB%B0%DB%B0-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84%D9%87-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

سایر شاخص های بازار عمدتا مثبت بوده اند. تقاضای ضمنی برای کل فرآورده های نفتی ۲.۶۸۷ میلیون بشکه در روز افزایش یافت که بزرگترین افزایش هفتگی تقاضا از دسامبر ۲۰۲۱ تاکنون بود. جهش بزرگ تقاضا به دنبال هفته ها کاهش تقاضا رخ داد.

اما به طور فزاینده‌ای آشکار می‌شود که پیش‌بینی‌های این غول‌های انرژی زودهنگام بوده‌است، و رویدادهایی مانند همه‌گیری کووید-۱۹ و جنگ روسیه در اوکراین آنها را کور کرد. کارشناسان انرژی در Energy Intelligence Group پیش بینی کرده اند که نه تنها تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۳ رشد خواهد کرد، بلکه تا پایان دهه نیز به رشد خود ادامه خواهد داد.

در واقع، اوپک، اکسون موبیل (NYSE: XOM) و اداره اطلاعات انرژی (EIA)، همگی پیش‌بینی کرده‌اند که تقاضای جهانی نفت با پیش‌روی ما واقعاً رشد خواهد کرد و آن‌طور که بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند کاهش نخواهد یافت.

استاندارد چارترد می‌گوید که بهبود احساسات را می‌توان با اجماع معامله‌گران ارزیابی کرد گه کمتر نگران رکود کشورهای سارمان همکاری و توسعه اقتصادی هستند و بیشتر بر این باورند که بازارهای نفت شاهد رشد تقاضای قابل توجهی به ویژه از سوی چین و هند خواهند بود. تحلیلگران می گویند که افزایش قیمت ها به احتمال زیاد قیمت برنت را از ۹۰ دلار در هر بشکه عبور خواهد داد، اگرچه آنها خوشبین نیستند که عوامل بنیادی به اندازه کافی قوی باشند که قیمت ها را بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه نگه دارند.

چند سال پیش، شرکت بزرگ نفت و گاز اروپایی BP به طور چشمگیری اعلام کرد که جهان قبلاً از پیک تقاضای نفت گذشته است. در چشم انداز انرژی ۲۰۲۰ شرکت، برنارد لونی، مدیر اجرایی شرکت، متعهد شد که بریتیش پترولیوم تا سال ۲۰۳۰ هزینه انرژی های تجدیدپذیر خود را ۲۰ برابر افزایش خواهد داد و به ۵ میلیارد دلار در سال خواهد رساند و وارد هیچ کشور جدیدی برای اکتشاف نفت و گاز نخواهد شد.

به گفته این تحلیلگر، تقاضای جهانی نفت در سال جاری به ۱۰۱.۲ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰۶ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد. تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۳ به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد و چین نیز ۶۵۰۰۰۰ بشکه در روز از این میزان را به خود اختصاص خواهد داد. پس از اینکه این کشور سیاست سختگیرانه خود در برابر کووید صفر را کنار گذاشت. در واقع، میانگین امسال به بالاترین حد قبلی یعنی ۱۰۰.۶ میلیون بشکه در روز تعیین شده در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید.

با این حال، ذخایر نفت خام به بالاترین میزان در ۱۸ ماه گذشته رسید. افزایش انباشته موجودی نفت خام طی دو هفته گذشته بالاتر از میانگین پنج ساله است.

شاید بهترین خبر برای سرمایه گذاران بلندمدت این باشد که بعید است تقاضای نفت به این زودی ها کاهش یابد.

چرا نفت امسال بالای ۱۰۰ دلار معامله نمی شود؟

رشد تقاضای نفت ادامه دارد

در همین حال، همتای اروپایی آن Shell Plc گفت که تولید نفت این شرکت تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۱۸ درصد کاهش خواهد یافت، زیرا جهان به سمت انرژی های تجدید پذیر روی می آورد. هنگامی که بسیاری از تحلیلگران درباره پیک اویل صحبت می کنند، معمولاً به نقطه ای از زمان اشاره می کنند که تقاضای جهانی نفت وارد فاز پایانی و کاهش غیرقابل برگشت می شود.