چرا هزینه تولید مرغ در کشور بالاست؟- اخبار کشاورزی – اخبار اقتصادی تسنیم

اسدالله نژاد تصریح کرد: از طرفی اکثر واحد های مرغداری کشور فرسوده و نیازمند بهسازی هستند، قبل از اصلاح نظام یارانه ها باید برای این مرغداری ها فکری می شد.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی تولید مرغ سایز نیز در کشور باید در دستور کار قرار گیرد به طوری که وقتی از قیمت مرغ با ارزش 2.3 دلار صحبت می کنیم منظور مرغ هایی است که 1.2 کیلوگرم تا 1.8 کیلوگرم وزن دارند.

قیمت مصوب مرغ 63 هزار تومان شد

در سال هایی که صنعت طیور کشور نهاده های دامی (خوراک طیور) خود را با ارز 4200 تومانی وارد می‌کرد، انگیزه ای برای افزایش بهره وری نداشت زیرا قیمت تمام شده پایین بدون نیاز به هیچ تلاشی محقق می‌شد اما در شرایط فعلی تنها مرغدارانی می توانند به کار خود ادامه دهند که بر روی قیمت تمام شده و افزایش بهره وری کار کرده باشند.

دلیل افزایش هزینه تمام شده در صنعت مرغداری کشور را می توان در عوامل مختلفی نظیر فرسودگی صنعت و عدم فعالیت در بهروه وری تولید دانست .

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به لزوم اجرای آمایش سرزمینی در ایجاد واحد های مرغداری کشور گفت: در گذشته برای ایجاد اشتغال در هر جای کشور اجازه ایجاد مرغداری داده ایم، درحالی که مزیت ایجاد مرغداری در برخی از استان های کشور وجود دارد؛ میزان عملکرد و قیمت تمام شده مرغ در گلستان، گیلان و مازندران با دیگر استان های تفاوت معناداری دارد.

وی اظهار داشت: برای افزایش راندمان تولید، باید اقدام به تجهیز و بهسازی صنایع مرغداری اقدام کرد که این عامل باعث کاهش 8 درصدی هزینه های تولیدی می‌شد و حتی می توانستیم قیمت تمام شده مرغ را در کشور از 63 هزار تومان فعلی، بسیار پایین تر بیاریم.

نقش آمایش سرزمین در صنعت مرغداری

اسدالله نژاد، گفت: برای افزایش بهره وری در صنعت طیور کشور، باید تولید استاندارد، ماده موثره دارو و واکسن کنترل شده و نهاده های دامی که به کشور وارد می شود کنترل کیفی داشته باشد و مرغداری های کشور به تجهیزات روز دنیا مجهز شوند.

در این شرایط همچنین  ضروری است که مرغداری های خرد به صورت زنجیره ای اداره شوند تا تولید اقتصادی داشته باشند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در واکنش به دلایل ارزانی قیمت مرغ در کشور همسایه ترکیه گفت: پایین بودن قیمت مرغ در ترکیه به دلیل ورود نهاده های ارزان قیمت اوکراین به این کشور است که قیمت تمام شده را به شدت کاهش داده است اما متوسط قیمت جهانی هر کیلوگرم مرغ در دنیا 2.3 دلار است که در صورت واردات مرغ با دلار 30 هزار تومانی قیمت مرغ بالای 70 هزار تومان می‌شود.

حبیب اسدالله نژاد، مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی در این ارتباط در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم  اظهار داشت : قیمت مصوب هرکیلوگرم مرغ برای مصرف کننده از 59800 تومان به 63 هزار تومان تغییر کرد اما هنوز با هزینه های تمام شده مرغداران فاصله دارد.

قیمت مرغ , کالاهای اساسی ,

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: در صورتی که تنها ضریب تبدیل تولید مرغ 0.2 درصد کاهش یابد قیمت هر مرغ 10 هزار تومان کاهش می‌یابد.

اسدالله نژاد، با بیان اینکه بعد از آزادی سازی یارانه نهاده های دامی تولید مرغ در برخی استان های کشور دیگر توجیه اقتصادی ندارد گفت:  تولید مرغ  در استان‌های مانند اصفهان، یزد و برخی استان ها توجیه ندارد زیرا میزان بیماری‌ها  و شرایط اقلیمی در آنجا مساعد نیست.

وی افزود: بر اساس بررسی مرغداران درباره قیمت تمام شده با سود حداقلی، مرغ زنده باید 48500 تومان و گوشت مرغ 69 هزار تومان برای مصرف کننده باشد.

وی ادامه داد: ترکیه در حالی می تواند هر کیلوگرم مرغ را 40 هزار تومان تولید کند که ذرت و سویای مصرفی آنها کیفیت پایینی ندارد  اما نهاده های وارداتی در ایران کیفیت پایینی دارد زیرا میزان رطوبت آنها بالا و پروتئین پایینی دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، قیمت مصوب مرغ امروز اعلام شد و هرکیلوگرم مرغ برای مصرف کننده از 59800 تومان به 63 هزار تومان رسید. درحالی که قیمت  این محصول در اردیبهشت ماه سال جاری بیش از 2 برابر افزایش یافته بود (ناشی از آزادسازی یارانه ها). با این وجود مرغداران هنوز از قیمت مصوب جدید (امروز) رضایت ندارند که مهمترین دلیل آن افزایش هزینه تمام شده تولید مرغ است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2793850

وی اظهار داشت: دامپزشکی علاوه بر کنترل آلودگی های قارچی بر روی نهاده های وارداتی باید میزان پروتئین کنجاله سویا و میزان انرژی ذرت را قبل از ورود به کشور بررسی کند تا از استانداردهای جحهانی پایین تر نباشد.

وی اظهار داشت: در صورتی که این موارد رعایت شود علاوه بر اینکه می توانیم قیمت مرغ در ایران را کاهش دهیم بلکه شرایط صادرات این محصول دوباره مهیا می شود و قیمت تمام شده توجیه اقتصادی برای صادرات خواهد داشت.

اسدالله نژاد، گفت: مرغ های داری وزن کم، ضریب تبدیل بهتری دارند و قیمت تمام شده کمتری نیز خواهند داشت؛ بنابراین قیمت گوشت مرغ نیز حدود 8 درصد کاهش خواهد داشت.