چرا وقتی صراف ها با نرخ 34 هزار تومان فروشنده هستند، مردم دلار 36 هزاری می خرند؟- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم


مسعود توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: هدف بانک مرکزی از راه اندازی سامانه برخط بازار متشکل ارزی، جلوگیری از اتلاف وقت متقاضیان خرید ارز در مقابل برخی صرافی‌هاست؛ با این روش متقاضیان می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از سطح شهر و صرافی‌های نزدیک محل سکونت‌شان دریافت کنند.

وی با تأکید براینکه اختلال‌های سامانه برخط بازار متشکل ارزی نسبت به روز گذشته برطرف شده و تا آخر هفته ایرادات باقی مانده نیز رفع خواهد شد، تصریح کرد: با تغییرات سامانه و رفع اختلالات، فرایند تعیین زمان مراجعه به صرافیها برای خرید ارز از طریق سامانه سرعت خواهد گرفت.

توکلی تأکید کرد: راه‌اندازی سامانه برخط خرید و فروش ارز و اطلاع رسانی به مردم درباره خرید از این سامانه و تسری یافتن آن بین فعالان بازار باعث می‌شود که تمام صرافی‌های مجاز وارد معامله شوند و این توزیع تقاضا بین صرافی‌ها بار روانی را کاهش می‌دهد و صف‌ها را از بین می‌برد.

سخنگوی بازار متشکل ارزی از احتمال افزایش سهمیه ارزی روزانه صرافی‌ها خبر داد و گفت: الان حداکثر سهمیه روزانه صرافی ها برای برداشت از بانک 100 هزار دلار است ولی احتمال افزایش این رقم در روزهای آینده وجود دارد که البته در خصوص میزان خرید آنها از بازار متشکل هیچ محدودیتی نیست و می توانند تا سقف وضعیت خود نسبت به خرید خود از بازار اقدام نمایند.

توکلی ضمن اشاره به اینکه با تخلیه اثرات روانی از بازار، قیمت‌ها به تعادل می‌رسد، افزود: صراف‌ها دلار را در کانال 34 هزار تومان در بازار متشکل ارز می‌فروشند و اینکه مردم در این شرایط دلار را در کانال‌های بالاتری خریداری می کنند جای تأمل دارد! بخش قابل توجهی از فروشندگان ارز در بازار توافقی صرافی‌ها هستند، یعنی معامله بین صرافی‌ها در نرخ‌های پایین انجام می‌شود و صرافی‌ها حاضر هستند دلار خود را قیمت‌های کمتر از حدود دو هزار تومان پایین‌تر از بازار آزاد بفروشند و تمایلی به خرید دلار با نرخ‌های بالا ندارند.

به گفته این مقام مسئول در بازار متشکل ارزی، صرافان به عنوان فعالان حرفه‌ای بازار در نرخ‌های بالا نه تنها خرید نمی‌کنند بلکه فروشنده هستند بنابراین چگونه است که افراد در بازار غیررسمی دلار با قیمت بالا خریداری می‌کنند؟

وی تأکید کرد که مشکلی در عرضه ارز در بازار نداریم؛ این گمانه که تقاضا در بازار ارز زیاد شده و ارز کم است درست نیست و شرایط عادی است و اخباری از این دست بار روانی را به جامعه تحمیل می‌کند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2799920