چند نکته مهم درباره نگهداری حیوانات خانگی / چه غذایی نباید به حیوان خانگی داد؟

هرچه شکلات تلخ‌تر باشد، مقدار تئوبرومین، یک هم‌خانواده‌ شیمیایی از کافئین، در آن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین شکلات بیکر (یک برند شکلات در آمریکا)، شکلات نیمه شیرین، پودر کاکائو و شکلات تلخ خوراکی خطرناک‌تر از شکلات شیری است.

بلوبری


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-234/674869-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AD%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%DA%86%D9%87-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%AD%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AFاین موجودات بیشتر از انسان‌ها به کافئین حساس هستند. در حالی که یکی دو لیس از قهوه، چایی یا نوشابه، آنقدر کافئین ندارد که باعث مسمومیت در بیشتر حیوانات خانگی شود، اما خوردن مقدار کمی تفاله‌ی قهوه، کیسه‌های چایی یا یکی دو عدد قرص رژیم غذایی می‌تواند به سادگی باعث مرگ گربه‌ها و سگ‌های کوچک شود.

شکلات و کاکائو

انتخاب و پذیرفتن اولین گربه خود، گامی بزرگ است که نباید با بی‌دقتی انجام شود. علی‌رغم این‌که گربه‌ها به ماهیت‌های مستقل خود معروف هستند، این حقیقت برابر با «ضروری نبودن مراقبت» نیست. قبل از این‌که برای خرید آن بچه‌گربه اصیل عزیز در پنجره فروشگاه حیوانات خانگی (که خود یک اشتباه است) عجله کنید، زمانی برای تحقیق و درک بهتر گربه‌ها با دانستن چرایی انجام کارهایی که انجام می‌دهند، بگذارید…

زایلیتول (یک ماده شیمیایی از دسته پلی الکل‌ها یا الکل قند)

لوبیا سبز

وضعیت برای حیوانات خانگی که با ما به پیکنیک می‌روند هم کاملا ترسناک نیست، در اینجا تعدادی ایده‌ غذاهای سالم انسان‌ها توسط راهنمای مسمومیت حیوانات خانگی آورده شده است.

این سبزیجات باعث از بین رفتن گلبول‌های قرمز شده (مخصوصا رسوب هموگلوبین) و باعث بروز کم‌خونی می‌شود. خوراک‌های حاوی پیاز یا سیر بیشتر از 0.5 درصد از وزن سگ، احتمالا سمی هستند. به عنوان مثال، این مصداق آن است که سگی به وزن 30 پوند، 2.5 انس پیاز یا سیر را بخورد.

این میوه‌ها خوشمزه هستند و بسیاری از حیوانات خانگی آن‌ها را دوست دارند. آن‌ها همچنین در بسیاری از غذاهای پخته‌شده مانند نان، لقمه‌ها و کلوچه‌ها وجود دارند و معمولا حیوانات خانگی این غذاها را بسیار دوست دارند. این میوه‌ها منجر به از کار افتادگی کلیه در سگ‌ها می‌شود و می‌تواند اثر مشابهی نیز در گربه‌ها و موش خرمایی‌ها داشته باشد.

خمیر‌های نچخته‌ی خانگی یا آماده که حاوی مخمر هستند (مورد استفاده برای نان، لقمه‌های شام و غیره). خمیر‌های نپخته‌ی حاوی مخمر، در صورت خورده شدن توسط حیوانات خانگی ممکن است باعث بروز مشکلات متعددی برای آن‌ها شود.

الکل

بجز نوشیدنی‌های الکلی، الکل می‌تواند در مکان‌های غیر منتظره‌ای نیز پیدا شود. کیک‌های خوابانده شده در مشروبات الکلی یا دیگر دسر‌های نچخته‌ی حاوی الکل ممکن است دارای مقدار الکلی باشند که حیوانات خانگی را مسموم کند. الکل همچنین یک فرآورده‌ی جانبی هضم خمیر‌های مخمری است (مراجعه شود به خمیر‌های تخمیری). حتی مقادیر کم الکل، به ویژه در گربه‌ها و سگ‌های کوچک، می‌تواند موجب مسمومیت‌های مرگبار شود.

زایلیتول یک ماده‌ی متداول جایگزین شکر در آدامس‌های بدون قند، خوشبو کننده‌های دهان، آبنبات‌ها و غذاهای پخته‌شده است. این ماده همچنین در بعضی از محصولات ترک سیگار نظیر آدامس نیکوتین نیز وجود دارد. این ماده دارای خاصیت‌های محافظت از پلاک دندان بوده و به مقدار غیر سمی در محصولات دهانشویه و شست‌و‌شوی دهان حیوانات خانگی وجود دارد. زایلیتول ممکن است باعث افت مرگبار قند خون و آسیب به کلیه‌ی سگ‌ها شود. گربه‌ها و انسان‌ها دچار این مشکل نمی‌شوند.

برای سگ ها طبیعی است که بعضی اوقات پارس یا ناله کنند و یا زوزه بکشند. سگ ها برای برقراری ارتباط با انسان ها و همچنین برای بیان خود ، صدا تولید می کنند. گاهی ما می خواهیم که سگ ها پارس کنند تا از خطری مهم آگاه ،و از صدمه محافظت شویم. در دیگر اوقات پارس کردن بیش از اندازه است و به نظر می رسد که معنای خاصی ندارد.

کافئین- قهوه، چایی و نوشابه‌های گازدار

آدامس‌ها و خوشبو‌کننده‌های دهان معمولا حاوی 0.22 الی 1 گرم زایلیتول در هر قطعه آدامس یا خوشبو‌کننده باشد. بنابراین برای رسیدن به یک دوز سمی، یک سگ 10 پوندی تنها کافیست یک قطعه آدامس بخورد!

پیاز، سیر، پیازچه و تره فرنگی

پاپ‌کورن (با مقدار نمک و کره‌ی کنترل‌شده!)

کدو سبز و کدو تابستانی

چیپس یخی Ice Chips (تکه‌های رقیق‌شده‌ی آب‌گوشت یا مرغ را فریز کنید تا یک غذای یخ‌زده‌ی خوشمزه تهیه کنید)

10 غذای مضر برای حیوانات خانگی

نخود فرنگی

کاهو

سیب

با وجود اینکه خوردن انگور و کشمش در تمام سگ‌ها و گربه‌ها باعث از کارافتادگی کلیه نمی‌شود، اما غیر ممکن است تشخیص دهیم کدام حیوان خانگی به این میوه‌ها حساس است. بنابراین تمامی حیوانات خانگی (به ویژه سگ‌ها) که انگور، کشمش و کشمش بیدانه می‌خورند، باید تحت نظر باشند و به درستی از آن‌ها مواظبت شود. اگر یک سگ کوچک حتی چندین دانه‌ی انگور یا کشمش را بخورد، یک وضعیت اضطراری تلقی می‌شود.

سگ با پارس کردن چه می گوید؟

گربه‌ها و سگ‌ها با نژاد ژاپنی (آکیتا (Akita)، شیبا (Shiba) و غیره) حتی در این مساله حساس‌ترند.

سگ

 خمیر‌های تخمیری

وقتی درباره‌ی شکلات صحبت می‌شود، دانستن یک حقیقت امری ضروریست: تلخ، خطرناک‌ترین است.

کدو زمستانی

شکلات سفید حاوی مقدار کمی تئوبرومین بوده و باعث مسمومیت ناشی از شکلات در حیوانات خانگی نمی‌شود. در واقع دوز، باعث سمی شدن می‌شود! حیوانات خانگی که تنها چندین تکه شکلات یا یکی دو گاز از کلوچه شکلاتی می‌خورند، بعید است که دچار مسمومیت ناشی از شکلات شوند. به دلیل چربی زیاد شکلات، حیوانات خانگی با خوردن آن یا غذاهای پخته‌شده حاوی شکلات، ممکن است دچار پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) شوند.

بزرگ ترین اشتباه هایی که صاحبان گربه انجام می دهند

غذاهای چرب نظیر کره، روغن‌ها، چربی/روغن‌های گوشتی، شکلات و تکه‌های گوشت در صورت خورده شدن، مخصوصا توسط سگ‌ها، ممکن است موجب بروز پانکراتیت شود. نژاد‌های بخصوصی، به ویژه اشناوزر (Schnauzer) مینیاتوری، به نسبت دیگر نژاد‌ها بیشتر در معرض ابتلا به پانکراتیت هستند.

چوب ذرت

با این وجود که امری نادر است که حیوانات خانگی از قهوه‌ی شما بخورند، اما منابع کافئین قابل دسترس‌تری نیز برای حیوانات خانگی وجود دارد. کافئین معمولا در قهوه، تفاله‌ی قهوه، چایی، کیسه‌های چایی استفاده شده، نوشابه، نوشیدنی‌های انرژی زا و قرص‌های رژیم غذایی وجود دارد. تئوبرومین، یک هم‌خانواده‌ شیمیایی از کافئین، در شکلات نیز وجود دارد (مراجعه شود به مسمومیت تاشی از  شکلات).

تهدید برای حیوانات خانگی

سیب‌زمینی شیرین

چوب ذرت با وجودی که سمی نیست اما برای حیوانات خانگی وسوسه انگیز و خوشمزه است. با این وجود چوب ذرت خطرناک است، از آنجا که ممکن است به صورت کامل از روده رد نشده و باعث بروز انسداد مرگبار آن شود.

غذاهای سالم انسان‌ها برای حیوانات خانگی

هویج

وجود مقدار کمی سیر در بعضی غذای سگ‌ها، بعید است که برای آن‌ها مضر باشد. با این حال، اگر گربه‌ها یا سگ‌ها یک ظرف پیاز، سیر یا تره‌فرنگی خورد شده را بخورند، ممکن است دچار مسمومیت شوند. خوردن تعداد زیادی قرص یا پودر سیر نیز ممکن است باعث مسمومیت شود. زمانی سیر «درمانی خانگی» برای مقابله با کک محسوب میشد؛ اما ثابت شده که این امر ناکارآمد بوده و توسط راهنمای مسمومیت حیوانات خانگی (Pet Poison Helpline) توصیه نمی‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، در اینجا غذاهایی معرفی‌شده که باید همیشه از آن‌ها اجتناب کرد.

انگور، کشمش و کشمش بیدانه