کاهش 1.2 درصدی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در تابستان 1401- اخبار کار آفرینی و اشتغال – اخبار اقتصادی تسنیم

 

 


منبع: https://tn.ai/2788892

به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم،مطابق آخرین گزارش های مرکز آمار ایران از تابستان 1401, بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ٨,٩ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل ( تابستان 1400) ، 0.7 درصد کاهش یافته است.

انتهای پیام/

مطابق گزارش های مرکز آمار ایران, بررسی نرخ بیکاری جمعیت 15 و بیشتر فارغ التحصیلان آموزش عالی نشان می دهد 13.2 درصد از جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند. این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیش‌تر بوده است. بررسی روند تغییرات این نرخ حاکی از کاهش 1.2 درصدی در تابستان 1401 نسبت به فصل مشابه سال قبل است.

جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیشتر در این فصل ٢٣ میلیون و ٧٧٩ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣٧٤ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در تابستان 1401، بخش خدمات با 50.4 درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٣.٨ درصد و کشاورزی با ١٥.٨ درصد قرار دارند.

 

در تابستان 1401، به میزان ٤41 درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان 1400) 0.1 درصد کاهش یافته است.

بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی مسئله ای است که حائز اهمیت است وهمواره دولت ها برای کاهش این نرخ تلاش می کنند.