یوان در پرداخت های بین المللی چین از دلار پیشی گرفت- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

بر اساس داده های اداره ارز خارجی چین، پرداخت‌ها و دریافت‌های برون مرزی چین به یوان افزایش یافت و از 434.5 میلیارد دلار در فوریه به رکورد 549.9 میلیارد دلار در ماه مارس رسید.

بر اساس این گزارش، سهم دلار در تسویه حساب‌های بین‌المللی چین از 48.6 درصد در ماه فوریه به 46.7 درصد در ماه گذشته کاهش یافت.

تلاش‌های چین برای دور شدن از دلار در تجارت بین‌الملل در شرایط تحریم گسترده کشورهای غربی علیه روسیه، یک تولیدکننده و صادرکننده بزرگ انرژی در جهان، سرعت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، رویترز روز چهارشنبه با استناد به داده‌های رسمی اعلام کرد که یوآن از دلار آمریکا پیشی گرفت و به پرمصرف‌ترین ارز در معاملات برون مرزی چین در ماه گذشته میلادی تبدیل شد.

سیاستگذاران هندی نیز در تجارت متقابل با مسکو، گام‌هایی را در جهت دور شدن از دلار و حرکت به سمت روبل و روپیه برداشته‌اند.

روسیه از سال گذشته میلادی استفاده از ارزهای جایگزین را در معاملات خود افزایش داده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور پیشنهاد کرده است که یوان چین نه تنها در تجارت با چین، بلکه در معاملات روسیه با کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین نیز به طور گسترده‌تری مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته رویترز، حجم معاملات برون مرزی این کشور شامل حساب های جاری و سرمایه‌ای می‌شود. اگرچه سهم یوان در تسویه حساب‌های جهانی هنوز نسبتاً پایین است، اما طی چند سال گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است.

آخرین داده های بانک مرکزی روسیه نشان می‌دهد که یوان به یک بازیگر اصلی در تجارت خارجی روسیه تبدیل شده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2886409

ارز چین در 48.4 درصد از کل معاملات برون مرزی این کشور استفاده شد که نشان دهنده روند دور شدن از دلار و همچنین تلاش پکن برای ترویج استفاده از یوان است.