یکپارچه سازی و تجمیع اراضی کشاورزی در 450 شهرستان کشور آغاز شد- اخبار کشاورزی – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

افلاطونی همچنین درباره رفع تداخلات اراضی کشاورزی گفت: 36 درصد از اراضی کشاورزی رفع تداخل شده است و امیداریم که تا پایان سال با همکاری دستگاه های ذی ربط بتوانیم در کلیه اراضی رفع تداخل داشته باشیم.

افلاطونی گفت: در سال گذشته حدود 75 هزار مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی شناسایی شد که در آنها 4834 مورد تبصره یک اجرا شد و دستور توقف عملیات دریافت کردند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور ادامه داد: بر اساس ابلاغ انجام شده در 450 شهرستان کشور این عملیات به صورت یکپارچه انجام می‌شود.

رئیس سازمان امور اراضی ادامه داد: باید توجه داشت که از بین رفتن اراضی کشاورزی امنیت غذایی کشور را به خطر می اندازد و با هرگونه تخلف در صورت گرفته در تغییر کاربری اراضی کشاورزی برخورد می شود و در این ارتباط تعدادی از دهیاران برخورد و به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم رضا افلاطونی رئیس سازمان امور اراضی کشور به مناسب روز زمین اظهار داشت: برای جلوگیری از فرسایش خاک تثبیت خاک اهمیت زیادی دارد و از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است و اهمیت آن از ایجاد تعادل در منابع آبی کشور نیز مهم تر است.

تعدادی از دهیاران به دلیل تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی مراجع قضایی معرفی شدند

وی در پاسخ به سوالی درباره همکاری دهیاران در تغییرکاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی و ساخت و ساز در آنها گفت: مشکلات زیر بنایی  کمبودهایی در خصوص تامین تفرجگاه های مورد نیاز مورد در منابع طبیعی وجود دارد به همین منظور مردم خود به سمت ویلاسازی ها رفته‌اند.

وی با بیان اینکه غذای کشور به تامین امنیت زیستی و حفظ خاک وابسته است  افزود: یک پارچه سازی و تجمیع اراضی کشاورزی از جمله برنامه های مهم وزارت جهاد کشاورزی برای تحقق این امر است که برناهه های های آن به صورت عملیاتی به استانها ابلاغ شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم اظهار دشت: در تاریخ 27 اسفند سال گذشته تا 13 فروردین سال جاری 5572 مورد تغییر کاربری غیر مجاز در اراضی کشاورزی شناساسی شد و همکاران ما در تعطیلات نوروزی به طور تمام وقت در حال نظارت بودند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2884896

افلاطونی گفت: هر گلونه ساخت ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی مانند ساخت دامداری و کارگاه  و غیره را مانند ساخت و سازی انجام شده برای ویلا با آن برخورد می شود.

وی تصریح کرد: برای تشویق بیشتر کشاورزان به یکپارچه سازی اراضی، افراد در اختصاص تسهیلات بخش کشاورزی مانند دریافت نهاده ها تولید، بذور و اجرای سامانه های نوین آبیاری در اولویت قرار می‌گیرند.

وی اظهار داشت: بیش از 26 هزار مورد از ساخت و ساز در اراضی کشاورزی نیز تخریب و به حالت اولیه برگشت. همچنین 1523 مورد از بناهایی که به طور کامل ساخته شده بود با حکم مراجع قضایی قلع و قمع شد.

26 هزار ساخت و ساز در اراضی کشاورزی تخریب شد