یک سیارک عظیم الجثه به سمت زمین می آید

قطر سیارک ۲۰۲۳ DZ ۲ که نخستین بار در فوریه ۲۰۲۳ توسط ستاره‌شناسان رصدخانه لا پالما در جزایر قناری کشف شد، بین ۴۴ تا ۹۹ متر تخمین زده می‌شود. این سیارک به دلیل عبور از مدار زمین، به عنوان یک سیارک «کلاس آپولو» (Apollo-class) شناخته می‌شود. اگرچه منشأ دقیق ۲۰۲۳ DZ ۲ ناشناخته است، اما «دایره‌المعارف علوم و فناوری فیزیک» (Encyclopedia of Physical Science and Technology) نشان می‌دهد سیارک‌های نزدیک به زمین، بومی کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری هستند که در اثر تعامل با مشتری از مدار معمولی خود خارج شده‌اند.

اگر DZ ۲، ۲۰۲۳ به زمین برخورد کند، احتمالا آسیب بزرگی را ایجاد خواهد کرد. شهاب‌سنگ چلیابینسک که در سال ۲۰۱۳ بر فراز روسیه متلاشی شد، حدود ۱۸ متر طول داشت. این شهاب‌سنگ به ۷۰۰۰ ساختمان آسیب رساند و بیش از ۱۴۰۰ نفر را مجروح کرد. تخمین زده می‌شود که این بازدیدکننده جدید، حداقل سه برابر بزرگتر باشد.

نکته مثبت این است که سیارک ۲۰۲۳ DZ ۲، در فاصله ۱۷۳ هزار کیلومتری از زمین باقی خواهد ماند. با توجه به آنچه در حال حاضر در مورد مدار ۲۰۲۳ DZ ۲ شناخته شده، احتمال برخورد این سیارک با زمین در ۲۷ مارس ۲۰۲۶، یک در ۴۳۰ است. در هر حال، این احتمال ناچیز از بین خواهد رفت، زیرا اخترشناسان درباره مسیر سیارک اطلاعات بیشتری را کسب می‌کنند. این سنگ فضایی هر ۳.۱۷ سال یک بار به دور خورشید می‌گردد.

این سیارک موسوم به «DZ ۲، ۲۰۲۳»، با سرعت ۲۸۰۴۴ کیلومتر در ساعت از کنار سیاره ما عبور خواهد کرد. تماشاگران آسمان این فرصت را دارند که با تلسکوپ‌های ۱۵ سانتی‌متری یا بزرگ‌تر خود، این سنگ فضایی را در عصر ۲۴ مارس از نیم‌کره شمالی ببینند.

این سیارک که با تلسکوپ از نیم‌کره شمالی رصد می‌شود، مانند ستاره‌ای با حرکت آهسته بر فراز افق جنوب شرقی، در شرق صورت‌های فلکی شکارچی، سگ بزرگ و سگ کوچک قابل دیدن خواهد بود. نزدیکترین فاصله سیارک با زمین، روز ۲۵ مارس خواهد بود.

اگرچه ۲۰۲۳ DZ ۲ در حال حاضر تهدیدی برای زمین نیست، اما برنامه «CNEO» ناسا در حال حاضر ۲۴ جرم شناخته‌شده را زیر نظر دارد که احتمال می‌دهد در قرن آینده با زمین برخورد کنند.

منبع:

باشگاه خبرنگاران جوان


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-30/708053-%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D8%B9%D8%B8%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D9%84%D8%AC%D8%AB%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%A2%DB%8C%D8%AF

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، یک سیارک سه برابر بزرگتر از سیارکی که در سال ۲۰۱۳ بر فراز شهر چلیابینسک روسیه متلاشی شد، روز ۲۵ مارس با نیمی از فاصله ماه تا زمین، در کنار سیاره ما قرار خواهد گرفت.