10 درصد سرمایه در گردش صنایع دام و طیور از محل تسهیلات ارزان دولتی تامین شد- اخبار کشاورزی – اخبار اقتصادی تسنیم

آزاد افزود: بنابراین بر اساس ساز و کاری که از طرف دولت در حال پیگیری واجراست «پروتئین کارت» میتواند راه حل مناسبی باشد زیرا چند هزار میلیارد تومانی که طی چند ماه بصورت نقدی به مردم پرداخت شد، عملا به چرخه ی تولید باز نگشت و در بخش تولید هم اکنون شاهد انباشتگی تولید و کاهش تقاضا هستیم.

جواد آزاد مدیرعامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: با حذف ارز ترجیحی و چند برابر شدن قیمت نهاده های دامی قیمت تمام شده محصولات دامی افزایش یافته، نبود نقدینگی برای بخش تولید از طرفی و کاهش مصرف محصولات پروتئینی از سوی جامعه مصرف، باعث کاهش تقاضا و انباشتگی تولید گشته و دامدار را در شرایط سخت قرار داده است.

وی افزود: این امرباعث افزایش مصرف ومهمتر از آن افزایش تقاضا برای تولید مواد پروتئینی می شود که در صورت عملیاتی شدن مشکل نقدینگی بخش تولید هم رفع خواهد شد و چرخ تولید دوباره به طور شایسته به حرکت در خواهد آمد.

وی گفت: با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی دولت انتقال یارانه از ابتدای خط تولید به انتهای خط و مصرف کننده بوده، تنها راه برون رفت از بحران ورشکستگی تولید، تخصیص یارانه صرفا برای خرید محصولات پروتئینی به مصرف کننده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2762599

آزاد خاطر نشان ساخت: با تخصیص 9 میلیارد دلار در سال برای نهاده های دامی، هم اکنون سالیانه حداقل 180 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش برای صنعت مورد نیاز بوده است که کل تسهیلات بانکی ارائه شده توسط دولت در صورت جذب حداکثری، چیزی در حدود 10 درصد میزان سرمایه مورد نیاز چرخه تولید است. بنابراین بهترین راه حل مشکل برگشت نقدینگی فروش محصولات دامی به چرخه تولید از طریق پروتئین کارت است.

وی تصریح کرد: دولت در طی ماه های گذشته بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش برای بخش تولید اختصاص داد که با توجه به موانع موجود در بخش تسهیلات پس از گذشت سه ماه تا کنون حدود 8 هزار میلیارد تومان آن جذب شده است در حالی که میزان سرمایه در گردش  مورد نیاز برای بخش دام و طیور به مراتب بیشتر از این هاست.

وی افزود: باتوجه به اینکه برای توسعه پایدار کل زنجیره تولید تا مصرف باید در نظر گرفته شود، اگر دولت بجای پرداخت یارانه نقدی، مکانیزم «پروتئین کارت» را راه اندازی نماید تا با این کارت، خانوار صرفا بتواند محصولات پروتئینی تولید داخل را تهیه کند، ضمن بازگشت نقدینگی به چرخه تولید، رونق تولید و رضایت مصرف کننده را در بر خواهد داشت.