20 درصد تولید ناخالص داخلی کشور در انبارها ذخیره می شود

20 درصد تولید ناخالص داخلی کشور در انبارها ذخیره می شود

به گزارش تسنیم، محمدرضا اسماعیلی; رئیس شورای اجرایی صندوق ملی مسکن گفت: مهمترین موضوعی که در فرآیند تولید با آن مواجه هستیم بحث سرمایه گذاری است. در شرایط تورمی، زمانی که سرمایه گذار با افزایش قیمت همه اقلام مواجه می شود، تصمیم می گیرد سرمایه خود را تا زمان تثبیت قیمت به سهام در اقلام مختلف منتقل کند و تصمیم بگیرد که این اقلام کالایی است یا سرمایه ای. تفاوت میانی نیست

وی ادامه داد: در داده های بین المللی در بین کشورهای جهان، موجودی در سایر کشورها بین سه تا پنج درصد است به طوری که امکان مدیریت اقتصاد کشور وجود دارد. اما در اقتصاد ایران سهم به 20 درصد رسیده است. یعنی 20 درصد تولید ناخالص داخلی کشور در اقتصاد نیست، بلکه در انبارها ذخیره می شود تا زمانی که وضعیت افزایش قیمت کالا به بازار ارائه شود. این وضعیت در اکثر کالاها مانند طلا، سکه، خودرو، مسکن و … وجود دارد.

اسماعیلی افزود: آنچه باید در اقتصاد ایران اتفاق بیفتد تا این سهم به اقتصاد بازگردد این است که تدبیری بیندیشیم که در شرایط اقتصادی در بین صاحبان این پول اعتماد نسبی ایجاد کند تا احساس کنند که فقط امروز زمان مناسب. وقت آن است که این منابع را به بازار بیاورند و اگر ورود این منابع به اقتصاد را به سال آینده موکول کنند ضرر می کنند و متحمل ضرر می شوند. در نتیجه باید به سمت ثبات در اقتصاد کشور حرکت کنیم.

رئیس کمیته اجرایی صندوق ملی مسکن افزود: بزرگترین مسئله ای که باید حل کنیم، پایبندی به منطق طبیعی تولید و استفاده از نهاده های تولید است که باعث ایجاد رقابت می شود و اگر این مشکل را حل نکنیم، هر اقدامی که برای مهار تورم انجام می‌دهیم، اقدامی کوتاه‌مدت خواهد بود.» نتایج بلندمدتی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع: https://tn.ai/3054936