550 هزار نیروگاه خورشیدی در مناطق محروم کشور احداث می شود- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم


به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جعفر محمدنژاد سیگارودی،  گفت: 550 هزار نیروگاه خورشیدی طی پنج سال آینده به منظور حمایت از خانواده‌های ساکن در مناطق محروم کشور و بر اساس اولویت بندی در این مناطق احداث و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: طرح احداث این نوع نیروگاه‌ها با ارائه تسهیلات ویژه بانکی با نرخ 4 درصد برای خانواده‌های تحت پوشش یا خانواده‌های روستایی انجام خواهد شد.

وی درباره نحوه واگذاری و تامین مالی برای پیشبرد این طرح گفت: به منظور تامین مالی این مهم مقرر شد مبلغ 6 هزار میلیارد تومان از محل تبصره 16 بودجه سال 1401 تخصیص داده شود و بانک‌های صادرات، ملی، ملت، سپه و تجارت با هماهنگی بانک مرکزی به عنوان بانک‌های عامل، تسهیلات قرض الحسنه با نرخ سود 4 درصد و بازپرداخت هفت ساله به مبلغ 100 میلیون تومان تعیین و پرداخت کنند که با هماهنگی نهادهای حمایتی به خانواده‌ها پرداخت خواهد شد.

محمدنژاد سیگارودی یادآور شد: به منظور تحقق این امر، ضمن انعقاد قرارداد 20 ساله وزارت نیرو و ساتبا با افراد متقاضی و ارائه تسهیلات، انرژی‌های تولید شده با نرخ 2200 تومان به ازای هر کیلووات ساعت از تولیدکنندگان انرژی خریداری می‌شود.

وی تصریح کرد: از آنجا که تعرفه خرید برق، تعرفه جذابی است و خانوارها بدون مشارکت مالی به طور میانگین ماهانه بین 350 تا 450 هزار تومان به مدت 20 سال درآمد خواهند داشت، پیش‌بینی می‌شود شاهد استقبال از این طرح باشیم.

محمدنژاد در پاسخ به این پرسش که آیا این تعرفه با توجه به افزایش تورم در سال‌های آینده امکان بازنگری دارد، گفت: با توجه به فرمول تعدیلی که در محاسبات مبالغ این قراردادهای 20 ساله در نظر گرفته شده است، نرخ‌ها بر اساس تورمی که در سال‌های آینده ممکن است پیش آید، افزایش می‌یابد و تعرفه‌ها با توجه به فرمول تعدیل به روزرسانی شده و ارزش اقتصادی خود را حفظ می‌کند.

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران(ساتبا) با اشاره به آمادگی 27 شرکت تامین کننده برای مشارکت در این طرح، اضافه کرد: لازم است تامین کنندگان ضمن دارا بودن توانمندی مالی لازم جهت اجرا، استانداردهای کیفی تجهیزات را رعایت کرده و دفاتر خدمات پس از فروش را در شهرها و استان‌های مدنظر ایجاد کنند.

وی در پایان با اشاره به سهمیه‌بندی استان‌های کشور برای بهره‌مندی از این امکان خاطرنشان کرد: به این منظور امکان سنجی‌های لازم صورت گرفته و تاکنون استان خوزستان پنج هزار سهمیه، استان کرمان هفت هزار سهمیه و استان سیستان و بلوچستان 10 هزار سهمیه را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2801036