64 شرکت دولتی اطلاعات مالی خود را به سازمان بهره وری ارسال نکردند- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

وی ادامه داد: سازمان ملی بهره‌وری گزارش ارزیابی بهره‌وری شرکت‌های دولتی را در اختیار سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور قرار می‌دهد که بر اساس آن، پاداش مدیران عامل و اعضای هیئت‌مدیره پرداخت می‌شود.

مدیر مطالعات و تحلیل بهره‌وری سازمان ملی بهره‌وری ایران با تأکید بر اینکه امسال با توجه به اهمیت توجه به ابعاد مأموریتی عملکرد شرکت‌های دولتی، در کنار بعد کارایی به بعد اثربخشی آنها نیز توجه شده است، افزود: به‌منظور سنجش اثربخشی‌ شرکت‌ها روی نماگرهای دستاوردی‌شان که ناظر بر مأموریت‌هایشان است به تفاهم رسیده‌ایم که مبنای اولیه ارزیابی اختصاصی عملکرد این شرکت‌ها، نماگرهای سازمان اداری و استخدامی بوده است. البته بر اساس دستاوردهای استخراج ‌شده برخی نماگرهای دیگر هم مبنای ارزیابی قرار گرفته است.

صادقی با بیان اینکه نتایج ارزیابی 7 شرکت برای تأییدیه پاداش مدیران عامل و اعضای هیئت‌مدیره به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است، بیان کرد: برای حدود 230 شرکت قالب اختصاصی اطلاعاتی ارسال شده است که تا امروز 18 شرکت اطلاعات خود را ارسال کرده‌اند که در صورت تکمیل‌بودن اطلاعات به ترتیب، گزارش ارزیابی آنها به سازمان‌های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور ارسال خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا صادقی با اشاره به جزء (2) بند «و» تبصره (18) قانون بودجه سال 1401 کل کشور، اظهار کرد: براساس این ماده قانونی، شرکت‌های دولتی علاوه بر تدوین و ارائه برنامه ارتقای بهره‌وری خود به سازمان ملی بهره‌وری ایران، مکلف هستند، گزارش مالی و عملکردی خود را مطابق با صورت مالی حسابرسی‌شده‌شان را به‌منظور ارزیابی عملکرد بهره‌وری ‌در اختیار این سازمان قرار دهند.

شایان ذکر است، اولین گزارش «بهره‌وری شرکت‌های دولتی» مربوط به عملکرد سال‌های 1397 تا 1399، اول شهریور 1401 رونمایی شد.

وی با بیان اینکه از مجموع 320 شرکت دولتی مشمول ارزیابی، 64 شرکت حداقل همکاری را به‌منظور آغاز فرایند ارزیابی نداشته‌اند، گفت: تاکنون هیچ‌یک از شرکت‌های تابع وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان صداوسیما با سازمان ملی بهره‌وری همکاری لازم را نداشته‌اند . همچنین 4 شرکت تابعه وزارت راه و شهرسازی، یک شرکت از وزارت اقتصاد، 44 شرکت از وزارت صنعت، معدن و تجارت (شامل 2 شرکت مادر تخصصی و 32 شرکت فرعی) یک شرکت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یک شرکت از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، سه شرکت از  وزارت ورزش و جوانان  و یک شرکت از وزارت آموزش و پرورش گزارشی ارسال نکرده‌اند.

صادقی با بیان اینکه سازمان ملی بهره‌وری امسال برای بالا بردن دقت‌نظر در ارزیابی بهره‌وری شرکت‌های دولتی، برای نمایندگان این شرکت‌ها به‌صورت انفرادی یا گروهی جلسات توجیهی برگزار کرده است، افزود: 249 شرکت، نماینده‌های خود را معرفی کرده‌اند و تا امروز برای 247 شرکت، جلسه برگزار شده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2807293